rE-medium | Tygodnik Powszechny

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Franciszek: To, co Jezus kiedyś uczynił i powiedział, czyni i mówi teraz do nas

Franciszek na placu św. Piotra. Fot. Leonora Giovanazzi/Flickr/CC BY-NC 2.0.

Autentyczną egzegezą Ewangelii jest nasze święte życie. Słowo Pana kończy swój bieg, stając się w nas ciałem i przekładając się na uczynki – mówił dziś papież podczas audiencji ogólnej w Watykanie.

Franciszek kontynuuje środowy cykl katechez o Eucharystii. Na wstępie zauważył, że „słowa Ewangelii stanowią światło do zrozumienia sensu poprzedzających ją tekstów biblijnych, zaś szereg znaków wskazuje, że zgromadzenie wiernych rozpoznaje w nich obecność Chrystusa kierującego do niego dobrą nowinę”. – We Mszy świętej nie czytamy Ewangelii, aby wiedzieć, jak potoczyły się sprawy, ale abyśmy uświadomili sobie, że to, co Jezus kiedyś uczynił i powiedział, nadal czyni i mówi teraz również do nas – powiedział papież.

Mówił, że słowo Chrystusa wymaga od słuchaczy odpowiedzi. Jak przypomniał, pomaga w tym homilia, która nie jest przemówieniem okolicznościowym, ani też konferencją lub wykładem, ale „podjęciem już trwającego dialogu Pana ze swoim ludem”. – Autentyczną egzegezą Ewangelii jest nasze święte życie. Słowo Pana kończy swój bieg, stając się w nas ciałem i przekładając się na uczynki, tak jak się to stało w Maryi i świętych – powiedział Franciszek.

Wesprzyj Więź

Papież zachęcił kaznodziejów, aby właściwie przygotowali się do mówienia homilii, a także wiernych, aby życzliwie przyjmowali głoszone przez nich słowo.

Papieskiej katechezy w auli Pawła VI wysłuchało około 8,5 tys. osób.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość