Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ks. Grzegorz Michalczyk dołącza do Zespołu Laboratorium „Więzi”

Ks. Grzegorz Michalczyk. Fot. Więź

Krajowy duszpasterz środowisk twórczych i wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów włącza się w działalność think tanku środowiska „Więzi”.

Ks. Grzegorz Michalczyk urodził się w 1964 r. Jest duchownym archidiecezji warszawskiej. Sprawuje funkcję krajowego duszpasterza środowisk twórczych, jest rektorem kościoła Środowisk Twórczych pw. św. Br. Alberta i sw. Andrzeja Apostoła w Warszawie. Jest wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, członkiem Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem oraz konsultantem i współautorem programów radiowych i telewizyjnych. Wcześniej pełnił funkcję duszpasterza akademickiego w parafii św. Jakuba Apostoła na Ochocie (1998–2010) i proboszcza parafii w podwarszawskich Laskach (2010–2012). Konsultor Rady ds. Kultury Episkopatu Polski, a w latach 2007-12 Członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

W kazaniu podczas uroczystości św. Dominika 8 sierpnia 2017 r. w kościele oo. Dominikanów na warszawskim Służewie mówił m.in. tak: „To prawda, że w Kościele są ci, którzy zostali profesjonalnie przygotowani do głoszenia kerygmatu. W odróżnieniu jednak od sytuacji ludzi Starego Przymierza, każdy z nas, bez względu na wszelkie różnice, jest zobowiązany do głoszenia. Źródłem tego zobowiązania jest moment podczas Chrztu świętego, gdy chwilę po obmyciu w wodzie zostajemy namaszczeni świętym olejem krzyżma – i posłani. Wtedy też słyszymy, że każdy ma swój udział w misji Chrystusa jako «kapłana, proroka i króla». Proroka, a więc tego, który przepowiada”.

Laboratorium „Więzi” istnieje od 2008 roku jako think tank środowiska skupionego wokół kwartalnika „Więź”. W skład Zespołu Laboratorium „Więzi” wchodzi ponad 60 osób: naukowcy, eksperci, analitycy, twórcy oraz publicyści różnych pokoleń.

Think-tank zajmuje się analizowaniem i komentowaniem wydarzenia w Polsce, Europie i świecie. Organizuje wykłady, spotkania i dyskusje – zarówno kameralne seminaria czy warsztaty, jak i duże spotkania międzynarodowe (np., we współpracy z wieloma innymi podmiotami, Zjazdy Gnieźnieńskie). Poprzez swe publikacje i działania Laboratorium „Więzi” pragnie umacniać aksjologiczne fundamenty społeczeństwa obywatelskiego.

Podziel się

Wiadomość