Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Polscy muzułmanie zaniepokojeni „wystąpieniami i atakami wyrastającymi z pnia ksenofobii, nienawiści i uprzedzeń”

Tomasz Miśkiewicz podczas noworocznego spotkania pary prezydenckiej z przedstawicielami religii oraz mniejszości narodowych i etnicznych. Warszawa, 15 stycznia 2018 r. Fot. Jakub Szymczuk / KPRP

„Organizacje neofaszystowskie i pseudonarodowe budzą w społeczeństwie duże obawy, godząc w poczucie bezpieczeństwa i wielokulturowy, wieloetniczny obraz naszego kraju” – napisał mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

W poniedziałek mufti Tomasz Miśkiewicz opublikował oświadczenie. „W imieniu Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz społeczności muzułmańskiej w Polsce wyrażam głębokie zaniepokojenie coraz częstszymi wystąpieniami i atakami wyrastającymi z pnia ksenofobii, nienawiści i uprzedzeń, do których dochodzi na terenie naszego kraju” – czytamy na stronie Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Wesprzyj Więź.pl

„Muzułmanie w Polsce, w tym Tatarzy, mają prawo czuć się tu bezpiecznie – zarówno obywatele polscy, jak i obcokrajowcy przebywający legalnie na terytorium Polski” – przypomina Miśkiewicz i podkreśla: „Organizacje neofaszystowskie i pseudonarodowe budzą w społeczeństwie duże obawy, godząc w poczucie bezpieczeństwa i wielokulturowy, wieloetniczny obraz naszego kraju”.

W dalszej części oświadczenia mufti tłumaczy, że „niebezpieczeństwo utraty własnych miejsc kultu religijnego, tożsamości etnicznej, pomników historii w Bohonikach, miejscu tak ważnym dla Tatarów – muzułmanów polskich jak Częstochowa dla polskich katolików, budzi ogromne obawy i lęk co do przyszłości”.

Wesprzyj Więź

Pisze też, że rozrastające się w Bohonikach żwirownie zagrażają trwałości terenu, który od przeszło 350 lat stanowi ostoję polskiego islamu, a brak reakcji strony rządowej i samorządowej w tej sprawie będzie tragiczny w skutkach zarówno dla regionu i kraju, jak i ochrony tożsamości Tatarów polskich.

Zdaniem Miśkiewicza, obawy te nie są przesadzone. „To już się dzieje i postępuje. Mamy nadzieję na wyraźne, konstruktywne i konsekwentne reakcje w tej sprawie, aby służyły dobru narodowemu, obywateli polskich, w tym Tatarów-muzułmanów, którzy wiernie służyli i służą własnej ojczyźnie – Rzeczypospolitej Polskiej” – stwierdził w oświadczeniu przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość