Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Przewodniczący rady episkopatu ds. ekumenizmu: nie zdajemy sobie sprawy z potrzeby modlitwy o jedność

Bp Krzysztof Nitkiewicz podczas konferencji prasowej zapowiadającej Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Warszawa, 15 stycznia 2018 r. Fot. BP KEP

Zdaniem bp. Krzysztofa Nitkiewicza wierni przypominają zaspanych apostołów w Ogrodzie Oliwnym, którzy nie potrafią czuwać razem z Chrystusem i z Nim się modlić.

W poniedziałek duchowni i wierni różnych wspólnot chrześcijańskich modlili się o jedność podczas diecezjalnego nabożeństwa ekumenicznego w Tarnobrzegu. Mszy św. sprawowanej w kościele pw. Miłosierdzia Bożego przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący rady episkopatu ds. ekumenizmu. W modlitwie uczestniczył ks. Paweł Walczyński, dziekan dekanatu świętokrzyskiego Kościoła Polskokatolickiego i proboszcz parafii w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wesprzyj Więź.pl

Bp Nitkiewicz w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że wierni przypominają zaspanych apostołów w Ogrodzie Oliwnym, którzy nie potrafią czuwać razem z Chrystusem i z Nim się modlić. Zaapelował, by spotkanie, „które zgromadziło nas blisko siebie, ale jednak nadal podzielonych”, zachęciło do gorliwszej modlitwy o jedność. – Przede wszystkim potrzebna jest modlitwa, a Bóg powie, co mamy dalej czynić – powiedział bp Nitkiewicz. – Mam wrażenie, że wciąż nie zdajemy sobie wystarczająco sprawy z potrzeby stałej modlitwy o jedność chrześcijan – dodał.

Wesprzyj Więź

Ks. Leon Siwecki w homilii podkreślił, że spotkania chrześcijan o wierze otwartej, pogłębionej i silnej, mimo różnorodnej formacji, mogą prowadzić do zbliżenia, lepszego poznania się i do wzajemnego wzbogacenia. – Środowisko żyjące w izolacji ogląda prawdę w sposób jednostronny, nie zdając sobie sprawy z jej rzeczywistego kształtu. Ekumeniczne spotkania przypominają wędrówkę z przewodnikiem, która pozwala odkrywać głębię wiary. Jej uczestnicy zaczynają coraz lepiej poznawać się wzajemnie, nabierają do siebie szacunku, uczą się ciągle od nowa Jezusowego przykazania miłości Boga i bliźniego – mówił.

Ks. Paweł Walczyński z Kościoła Polskokatolickiego powiedział, że dialog jest źródłem ekumenizmu. Podkreślał, że w dążeniu do jedności chrześcijan niezbędny jest właśnie dialog, w którym nie może mieć miejsca rywalizacja i dominacja. – Potrzebny jest dialog, który będzie przede wszystkim poszanowaniem godności drugiego człowieka, kultury duchowej. Potrzebny jest pełen pokory dialog, który będzie gwarancją błogosławionej drogi do jedności chrześcijan – mówił polskokatolicki duchowny.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość