Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Patriarcha Bartłomiej: Dziś należy się strzec przed początkami neonazizmu

Bartłomiej I. Fot. Αλέξης Τσίπρας Πρωθυπουργός της Ελλάδας (oficjalna strona premiera Grecji)

Shoah nie zaczęło się w Auschwitz, lecz miało początek dużo wcześniej w głowach i sercach – napisał Bartłomiej I, prawosławny patriarcha Konstantynopola.

Patriarcha ekumeniczny Bartłomiej wystosował przesłanie z okazji premiery, którą w Salonikach miała książka „Auschwitz. Grecy jako numery śmierci” Georgiosa Pilichosa – dokumentująca żydowskie ofiary niemieckich hitlerowskich obozów koncentracyjnych w Grecji.

Wesprzyj Więź

Według niemieckiej katolickiej agencji KNA zebrana na 1188 stronach historia zaginięcia i zagłady ponad 90 proc. greckich Żydów pokazuje, że do tragedii doszło w skutek systematycznej „propagandy kłamstw” i „retoryki nienawiści”. „Dziś jesteśmy świadkami analogicznego «prania mózgów» opinii publicznej” – uważa prawosławny patriarcha Konstantynopola.

Wesprzyj Więź.pl

Bartłomiej ostrzega przed odradzaniem się ideologii neonazistowskiej w Europie. „Shoah nie zaczęło się dopiero w Auschwitz, lecz miało początek dużo wcześniej w głowach i sercach” – podkreślił patriarcha ekumeniczny. „Dlatego także teraz należy się strzec przed początkami neonazizmu. Wobec «otchłani barbarzyństwa», które się obecnie wyłania, konieczne są wielkie czyny ducha, miłość gotowa do ofiar, miłosierdzie oraz odważne stawianie oporu przeciwko złu” – czytamy w przesłaniu.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość