rE-medium | Tygodnik Powszechny

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Znamy nominowanych do Oscarów. Polski film z szansą na statuetkę

Repliki oscarowych statuetek w sklepie z pamiątkami. Fot. Prayitno / na licencji CC

Najwięcej nominacji otrzymał „Kształt wody” – film Guillermo del Toro został nominowany aż w 13 kategoriach. „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugha Welchmana może zdobyć nagrodę za najlepszy film animowany.

Amerykańskiej Akademii Filmowej ogłosiła dziś nominacje do Oscarów. O tytuł najlepszego filmu powalczy dziewięć tytułów: „Tamte dni, tamte noce”, „Czas mroku”, „Dunkierka”, „Uciekaj!”, „Lady Bird”, „Nić widmo”, „Czwarta władza”, „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” i „Kształt wody”. Ostatni z wymienionych filmów otrzymał najwięcej nominacji – aż 13.

W kategorii najlepszy reżyser nominowani zostali: Christopher Nolan („Dunkierka”), Jordan Peele („Uciekaj!”), Guillermo del Toro („Kształt wody”), Greta Gerwig („Lady Bird”) i Paul Thomas Anderson („Nić widmo”).

O miano najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego powalczy „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugha Welchmana. Oprócz niego nominacje zdobyły: „Fernando”, „Dzieciak rządzi”, „Coco” i „Breadwinner”.

Wesprzyj Więź

Nie obyło się bez zaskoczeń. „Logan: Volverine” jest pierwszym filmem o bohaterze komiksu Marvela, który ma szansę na statuetkę w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany. Nominacji nie otrzymało „W ułamku sekundy”, które wygrało tegoroczne Złote Globy w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Wśród reżyserów pominięto Stevena Spielberga, Ridleya Scotta i Martina McDonagha (szansa za scenariusz oryginalny), nominowanych wcześniej do nagród Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej. Bez nominacji pozostał także James Franco, mimo że jego występ w „Disaster Artist” nagrodzono Złotym Globem. Powodem jest zapewne oskarżenie o molestowanie seksualne, wystosowane przez byłe współpracowniczki aktora krótko po gali. Christopher Plummer, który zastąpił Kevina Spacey’a, usuniętego z gotowej wersji „Wszystkich pieniędzy świata”, otrzymał nominację w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy.

Meryl Streep została nominowana za kreację w „Czwartej władzy”. To 21. nominacja w karierze aktorki. Z kolei Daniel Day-Lewis ma szansę na Oscara za rolę w „Nici widmo”. Jeśli w tym roku zdobędzie czwartą statuetkę, zostanie najczęściej nagradzanym aktorem w historii Nagród Akademii (dotychczas dorównują mu Jack Nicholson i Walter Brennan).

Oscary wręczane są od 1929 roku. Tegoroczna, 90. gala, odbędzie się 4 marca w Dolby Theater w Hollywood. Poprowadzi ją Jimmy Kimmel.

Podziel się

Wiadomość