Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Jak zostać wolontariuszem akcji Żonkile?

Akcja Żonkile 2017. Fot. Dorota Olszyńska

W ubiegłym roku do akcji przyłączyło się około tysiąca osób. 19 kwietnia 2017 roku wolontariusze rozdali sto tysięcy symbolicznych papierowych kwiatów.

Od kilku lat 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze rozdają na ulicach Warszawy papierowe żonkile – symbol pamięci o wydarzeniach z 1943 roku. Już teraz Muzeum Polin zaprasza do udziału w tegorocznej akcji. Trzeba mieć skończone 14 lat, znać angielski i wypełnić formularz.

Muzeum Polin zaprosi wolontariuszy na wystawę stałą oraz warsztaty i spotkania ze świadkami historii. Każdy otrzyma certyfikat potwierdzający uczestnictwo w wolontariacie. Zgłoszenia można przesyłać do 28 lutego.

Wesprzyj Więź.pl

Akcja Żonkile otrzymała tytuł najlepszej kampanii społecznej 2016 roku. W ubiegłym roku przyłączyło się do niej około tysiąca osób. 19 kwietnia 2017 roku wolontariusze rozdali sto tysięcy symbolicznych papierowych kwiatów.

Do akcji regularnie włączają się szkoły, biblioteki oraz instytucje edukacyjne. Nauczyciele otrzymują materiały dydaktyczne. Muzeum Polin zachęca do  zaprasza również do korzystania z filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”.

Historię powstania w getcie można także poznać na stronie „Żydowska Warszawa”, na której o żonkilach opowiada komiks; jest tam także szczegółowy opis wydarzeń z 1943 roku.

Powstanie w getcie i pamięć o nim

W 1940 roku Niemcy ogrodzili murem część centrum Warszawy i stłoczyli tam prawie pół miliona Żydów ze stolicy i okolic. Uwięzieni w getcie umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy lub ginęli w egzekucjach.

Latem 1942 roku Niemcy wywieźli z getta do ośrodka zagłady w Treblince prawie 300 tysięcy Żydów. Wśród tych, którzy pozostali, narodziła się idea zbrojnego oporu.

19 kwietnia 1943 r. dwa tysiące Niemców wkroczyło do getta, by je ostatecznie zlikwidować. Przeciwstawiło się im kilkuset młodych ludzi z konspiracyjnych Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego. Powstańcy, pod dowództwem Mordechaja Anielewicza, byli wycieńczeni i słabo uzbrojeni. Wielu wiedziało, że nie mają szans, ale woleli zginąć w walce, by ocalić swoją godność. Przez cztery tygodnie Niemcy równali getto z ziemią, paląc dom po domu. Schwytanych bojowców i mieszkańców zabijali lub wywozili do obozów.

8 maja Anielewicz i kilkudziesięciu powstańców zostali otoczeni i popełnili samobójstwo. Nielicznym Żydom udało się wydostać kanałami z płonącego getta. 16 maja Niemcy na znak zwycięstwa wysadzili Wielką Synagogę przy ul. Tłomackie. Getto warszawskie przestało istnieć.

Wesprzyj Więź

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. Co roku 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.

Muzeum POLIN zainicjowało akcję Żonkile w 2013 roku, z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Od tej pory w inicjatywie wzięło udział ponad 2,5 tysięcy wolontariuszy w samej Warszawie, którzy rozdali 300 tysięcy papierowych kwiatów.

Źródło: Muzeum POLIN

Podziel się

Wiadomość