rE-medium | Tygodnik Powszechny

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości w każdej diecezji

Abp Wiktor Skworc. Fot. E. Bartkiewicz / Episkopat.pl

– Powinniśmy przede wszystkim dziękować za ludzi, którzy niepodległość wyśnili, wywalczyli, wycierpieli – mówił wczoraj abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa episkopatu.

11 listopada wypada w tym roku w niedzielę. Konferencja Episkopatu Polski przygotuje list z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dokument będzie odczytywany we wszystkich kościołach.

– List pasterski ukaże, że odzyskiwanie niepodległości było pewnym procesem. To nie przyszło nagle, jak deus ex machina. Niepodległość była najpierw w sercach ludzi, którzy żyli jej ideą – powiedział abp Wiktor Skworc. – To był długi proces odzyskiwania duchowej niepodległości i odrodzenia duchowego – dodał metropolita katowicki.

Jego zdaniem powinna zostać przypomniana rola rodziny, zwłaszcza matki, w ciężkich czasach zniewolenia zaborów, rola kultury, języka i religii jako przestrzeni, w których zachowywała się polska tożsamość narodowa, a także rola zgromadzeń zakonnych, zastępujące w wielu społecznych obszarach życia nieistniejące w XIX wieku państwo.

Arcybiskup zapowiedział, że Kościół włączy się w uroczystości jubileuszowe – rozłożone na cały rok 2018 – na szczeblu parafialnym, diecezjalnym i ogólnopolskim. Zapewnił, że każda diecezja przygotowuje własne kalendarium wydarzeń. Kościelne świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości planowanej jest m.in. na Jasnej Górze oraz w innych sanktuariach maryjnych, zaś w Warszawie będzie temu poświęcony Dzień Dziękczynienia (pierwsza niedziela czerwca).

Jak mówił metropolita katowicki, odzyskanie niepodległości było „ogromnym dziełem Ducha Świętego, który prowadził ludzi. Potem nastąpiło zwycięstwo militarne, dokonane w konkretnym kontekście politycznym. Powinniśmy przede wszystkim dziękować za ludzi, którzy tę niepodległość wyśnili, wywalczyli, wymodlili, wycierpieli. Pamiętamy więzienia, zsyłki, gułagi. Ten akcent dziękczynienia wybrzmi mocno”.

Wesprzyj Więź

– Jak pokazuje historia, niepodległość może zostać utracona. Musimy zrozumieć, że dziś naszą postawą także budujemy niepodległość i przyszłość – dodał abp Skworc.

Kierowana przez niego Komisja Duszpasterstwa KEP rozmawiała o obchodach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w czwartek w Warszawie.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość