Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Kard. Nycz o ataku kiboli na Obywateli RP na Jasnej Górze: Reakcja musi być jednoznaczna

Kard. Kazimierz Nycz. Fot. Mazur / episkopat.pl

Działania tego typu nie powinny się zdarzyć. Najgorsze są niewiedza i nastawienie polegające na szukaniu wroga, gdzie tylko się da – skomentował kard. Kazimierz Nycz.

W sobotę na Jasnej Górze uczestnicy X Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców zaatakowali działaczy Obywateli RP i Demokratycznej RP, którzy rozstawili się z transparentami: „Nienawiść to nie chrześcijaństwo”, „Moją Ojczyzną jest człowieczeństwo” i „Tu są granice przyzwoitości”.

Wesprzyj Więź

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz powiedział, że to, co zdarza się na różnych uroczystościach, takich jak spotkanie kibiców na Jasnej Górze, można oceniać tylko w szerokim kontekście. – Może się okazać (jeśli już się nie okazuje), że niewiedza i uprzedzenia, sprawiają, iż za chwilę jeszcze bardziej niż Dzień Judaizmu (17 stycznia) będzie nam potrzebny Dzień Islamu w Kościele (26 stycznia), żeby nie było postawy „anty”, która wynika bardzo często z niewiedzy – stwierdził metropolita warszawski. Formą systematycznej edukacji według niego jest, np. przygotowywanie katechetów w oparciu o materiały Muzeum POLIN. – Najgorsze są niewiedza i nastawienie polegające na szukaniu wroga, gdzie się tylko da – podkreślił kard. Nycz.

Wesprzyj Więź.pl

– Ufajmy, że to są marginesy, ale powinny być jasno oceniane, a reakcja wszystkich odpowiedzialnych musi być jednoznaczna. Wszystkie tego typu rzeczy, które dzieją się niezależnie czy w miejscu tak świętym i uświęconym, jak sanktuarium w Częstochowie, czy gdziekolwiek indziej, wymagają oceny negatywnej. Nie powinny się zdarzać i szkoda, że tak się dzieje – powiedział kard. Nycz o przepychankach na Jasnej Górze.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość