Zima 2021, nr 4

Zamów

Kard. Nycz o ataku kiboli na Obywateli RP na Jasnej Górze: Reakcja musi być jednoznaczna

Kard. Kazimierz Nycz. Fot. Mazur / episkopat.pl

Działania tego typu nie powinny się zdarzyć. Najgorsze są niewiedza i nastawienie polegające na szukaniu wroga, gdzie tylko się da – skomentował kard. Kazimierz Nycz.

W sobotę na Jasnej Górze uczestnicy X Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców zaatakowali działaczy Obywateli RP i Demokratycznej RP, którzy rozstawili się z transparentami: „Nienawiść to nie chrześcijaństwo”, „Moją Ojczyzną jest człowieczeństwo” i „Tu są granice przyzwoitości”.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz powiedział, że to, co zdarza się na różnych uroczystościach, takich jak spotkanie kibiców na Jasnej Górze, można oceniać tylko w szerokim kontekście. – Może się okazać (jeśli już się nie okazuje), że niewiedza i uprzedzenia, sprawiają, iż za chwilę jeszcze bardziej niż Dzień Judaizmu (17 stycznia) będzie nam potrzebny Dzień Islamu w Kościele (26 stycznia), żeby nie było postawy „anty”, która wynika bardzo często z niewiedzy – stwierdził metropolita warszawski. Formą systematycznej edukacji według niego jest, np. przygotowywanie katechetów w oparciu o materiały Muzeum POLIN. – Najgorsze są niewiedza i nastawienie polegające na szukaniu wroga, gdzie się tylko da – podkreślił kard. Nycz.

– Ufajmy, że to są marginesy, ale powinny być jasno oceniane, a reakcja wszystkich odpowiedzialnych musi być jednoznaczna. Wszystkie tego typu rzeczy, które dzieją się niezależnie czy w miejscu tak świętym i uświęconym, jak sanktuarium w Częstochowie, czy gdziekolwiek indziej, wymagają oceny negatywnej. Nie powinny się zdarzać i szkoda, że tak się dzieje – powiedział kard. Nycz o przepychankach na Jasnej Górze.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.