Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Stary gmach” Piotra Matywieckiego z nagrodą „Nowych Książek”

Piotr Matywiecki, „Stary gmach”, Wydawnictwo Więź, Warszawa 2016

Gala wręczenia nagrody odbędzie się 13 lutego w warszawskim Klubie Księgarza.

Tegoroczną nagrodę „Nowych Książek” otrzymał Piotr Matywiecki za „Stary gmach”, wydany przez Wydawnictwo Więź.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Książka była nominowana do Nagrody Nike 2017. Opisuje fenomen Starego BUW-u – dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. „Biblioteka to nie tylko wielkie zbiorowisko książek, ale także szczególna atmosfera lektury, stan skupienia, czytelnicy o swoich specyficznych, niekiedy zaskakujących, nawykach i wędrówka myśli, która zaprowadzić nas może w miejsca zupełnie nieoczekiwane” – czytamy w nocie wydawcy. Według recenzji „Tygodnika Powszechnego” „Stary gmach” to „medytacyjny esej o mikroświecie, którego już nie ma; książka nie tyle dla bibliofilów, ile dla ludzi, dla których książki i ich czytanie stanowią jeden z filarów egzystencji”.

Nagroda „Nowych Książek” została ustanowiona w pięćdziesiątą rocznicę istnienia pisma; pierwszym laureatem w roku 2000 został Tadeusz Różewicz. Jej celem jest wyróżnianie książek polskich autorów – dzieł wzbogacających naszą kulturę o nowe i trwałe wartości, a w warunkach wolnorynkowych wymagających szczególnego docenienia.

Nagrodę przyznaje redakcja miesięcznika „Nowe Książki”. Jury podejmuje decyzję, biorąc pod uwagę pierwsze wydania książek opublikowanych w roku kalendarzowym, którego dotyczy Nagroda oraz w grudniu roku poprzedniego.

Podziel się

Wiadomość