Zima 2022, nr 4

Zamów

„Stary gmach” Piotra Matywieckiego z nagrodą „Nowych Książek”

Piotr Matywiecki, „Stary gmach”, Wydawnictwo Więź, Warszawa 2016

Gala wręczenia nagrody odbędzie się 13 lutego w warszawskim Klubie Księgarza.

Tegoroczną nagrodę „Nowych Książek” otrzymał Piotr Matywiecki za „Stary gmach”, wydany przez Wydawnictwo Więź.

Książka była nominowana do Nagrody Nike 2017. Opisuje fenomen Starego BUW-u – dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. „Biblioteka to nie tylko wielkie zbiorowisko książek, ale także szczególna atmosfera lektury, stan skupienia, czytelnicy o swoich specyficznych, niekiedy zaskakujących, nawykach i wędrówka myśli, która zaprowadzić nas może w miejsca zupełnie nieoczekiwane” – czytamy w nocie wydawcy. Według recenzji „Tygodnika Powszechnego” „Stary gmach” to „medytacyjny esej o mikroświecie, którego już nie ma; książka nie tyle dla bibliofilów, ile dla ludzi, dla których książki i ich czytanie stanowią jeden z filarów egzystencji”.

Nagroda „Nowych Książek” została ustanowiona w pięćdziesiątą rocznicę istnienia pisma; pierwszym laureatem w roku 2000 został Tadeusz Różewicz. Jej celem jest wyróżnianie książek polskich autorów – dzieł wzbogacających naszą kulturę o nowe i trwałe wartości, a w warunkach wolnorynkowych wymagających szczególnego docenienia.

Nagrodę przyznaje redakcja miesięcznika „Nowe Książki”. Jury podejmuje decyzję, biorąc pod uwagę pierwsze wydania książek opublikowanych w roku kalendarzowym, którego dotyczy Nagroda oraz w grudniu roku poprzedniego.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.