Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Kard. Nycz odprawi Mszę św. w intencji uchodźców

Kard. Kazimierz Nycz. Fot. Mazur / episkopat.pl

Msza św. za uchodźców i wygnańców zostanie odprawiona w niedzielę, 14 stycznia, w warszawskim kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Eucharystia w intencji uchodźców to odpowiedź na papieski apel zawarty w orędziu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Franciszek zachęca, aby chrześcijanie „nauczyli się kochać bliźniego, obcego, jak siebie samego”.

Warszawska Wspólnota Sant’Egidio zaprasza tego dnia do wspólnej modlitwy. Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza obędzie się w kościele Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus przy ul. Tamka 4a o godz. 18.00.

Wesprzyj Więź.pl

Msza sprawowana będzie według specjalnego formularza modlitwy za uchodźców i wygnańców dostępnego w Mszale Rzymskim (pozycja 40.). Pomysł zainicjowała Janina Ochojska. Poparli go biskupi, m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki i bp Krzysztof Zadarko, delegat episkopatu ds. imigracji. Zgodę na użycia formularza „Mszy za uchodźców i wygnańców” wyrazili wszyscy biskupi diecezjalni w Polsce.

Na stronie inicjatywy można znaleźć mapę Polski z zaznaczonymi kościołami, w których 14 stycznia zostanie odprawiona Msza za wygnańców i uchodźców. Na tej stronie, jak również na stronie wydarzeniu na Facebooku, można znaleźć potrzebne informacje oraz tekst samego formularza.

Według statystyk ONZ na świecie żyje ponad 65 mln uchodźców zewnętrznych i wewnętrznych, którzy opuścili swoje domy, chroniąc się przed wojną, przemocą i prześladowaniami. Są wśród nich miliony Syryjczyków, Afgańczyków czy Erytrejczyków.

„Każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi, jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem, utożsamiającym się z cudzoziemcem przyjętym lub odrzuconym każdej epoki” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który odbędzie się już po raz 104.

Wesprzyj Więź

Wspólnota Sant’Egidio od 50 lat pracuje na rzecz osób ubogich, bezdomnych i wykluczonych, również migrantów i uchodźców. W Rzymie z myślą o nich powstała Szkoła Kultury i Języka Włoskiego. Wspólnota jest inicjatorem programu korytarzy humanitarnych, dzięki którym do Włoch przybyło bezpiecznie tysiąc uchodźców syryjskich z obozów w Libanie, którzy rozpoczęli już naukę języka i proces integracji. Program uruchomiły również Wspólnoty Sant’Egidio we Francji i Belgii, we współpracy z episkopatami tych krajów oraz Kościołami protestanckimi. Wspólnota również regularnie modli się za uchodźców. W Polsce od trzech lat w wielu miastach organizowane są nabożeństwa „Umrzeć z nadziei” za ludzi uciekających przed wojną, którzy zginęli w drodze do Europy.

Od czerwca 2016 roku polski episkopat zachęca do wprowadzenia programu korytarzy humanitarnych w Polsce.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość