Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Sprawa jedenastu”. Premiera nowej książki prof. Andrzeja Friszkego

Andrzej Friszke, „Sprawa jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ «Solidarność» i KSS «KOR» 1981-1984”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2018

„Sprawa jedenastu” to pierwsza publikacja, która gruntownie opisuje najważniejszy proces śledczy stanu wojennego. – Na podstawie dokumentacji starałem się pokazać, jak wyglądało jądro władzy komunistycznej – mówi prof. Friszke.

Książka prof. Andrzeja Friszkego „Sprawa jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ «Solidarność» i KSS «KOR» 1981-1984” ukaże się nakładem Wydawnictwa Znak 8 stycznia. Opowiada o śledztwie, które komunistyczne władze wymierzyły przeciwko przywódcom opozycji demokratycznej. O próbę obalenia przemocą ustroju PRL zostali wówczas oskarżeni m.in. Jacek Kuroń, Adam Michnik i Zbigniew Romaszewski.

Wydarzenia opisane przez prof. Friszkego – redaktora działu historycznego kwartalnika „Więź” – stały się centralną sprawą śledczą stanu wojennego, która miała na celu zniszczenie legendy „Solidarności” i jej liderów. Powszechnie znana w dobie PRL-u, wspominana w dziennikach i pamiętnikach z epoki, nie została jednak dotychczas gruntownie zbadana. Dopiero „Sprawa jedenastu” podejmuje pierwszą próbę analizy na podstawie dokumentacji źródłowej, w tym pierwszorzędnych materiałów historycznych takich jak wypowiedzi generałów Jaruzelskiego i Kiszczaka.

Andrzej Friszke, „Sprawa jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ «Solidarność» i KSS «KOR» 1981-1984”
Andrzej Friszke, „Sprawa jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ «Solidarność» i KSS «KOR» 1981-1984”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2018
Wesprzyj Więź

W książce dokładnie poznajemy realia epoki: stan wojenny czy rozgrywki komunistów z Kościołem katolickim. – Na podstawie dokumentacji starałem się pokazać, jak wyglądało jądro władzy komunistycznej, jaką prowadziła politykę, jakie miała pomysły na stan wojenny – mówi prof. Friszke.

„To nie jest książka wyłącznie o «sprawie» jedenastu prominentnych działaczy opozycji demokratycznej z lat 1981-1984. Jest przede wszystkim o władzy i stosowanych przez nią ponadczasowych sposobach walki z przeciwnikami politycznymi, zakłamanej propagandzie, zastraszaniu, przemocy psychicznej i fizycznej, łamaniu praw obywatelskich, zmuszaniu do wyjazdu, uwięzieniu i pokazowych procesach. «Sprawa jedenastu» jest nie tylko doskonale udokumentowanym i świetnie napisanym, jak zawsze u Andrzeja Friszke, opisem niedawnej przeszłości, której bohaterowie są wciąż czynni w życiu publicznym, ale też przekonującą przestrogą” – napisał prof. Jerzy Kochanowski w nocie od wydawcy.

Prof. Andrzej Friszke jest historykiem, profesorem w Instytucie Studiów Politycznych PAN i Collegium Civitas, byłym członkiem Kolegium IPN i Rady IPN. To wieloletni działacz KIK i redaktor „Więzi”, przewodniczący Stowarzyszenia Archiwum Solidarności.

Podziel się

Wiadomość