Zima 2022, nr 4

Zamów

Ciesiołkiewicz: Harcerstwo jako służba innym

Pomnik ku czci harcerzy u stóp Kamiennej Góry. Fot. Arek Olek/Flickr/CC BY-SA 2.0

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej stał się kuźnią polskich elit. Za sukcesami harcerzy stoi etos służby innym – tłumaczy Konrad Ciesiołkiewicz z Laboratorium „Więzi” na łamach „Polski. The Times”.

W piątkowym wydaniu „Polska. The Times” opublikowała tekst „Jak byli harcerze zdobywają polską politykę i biznes”. Konrad Ciesiołkiewicz mówi w nim m.in.:

– Dom i harcerstwo to dwa miejsca, które ukształtowały mnie w największym stopniu. Przede wszystkim w poczuciu służby innym, które jest dla mnie fundamentalne i staram się w sposób niedoskonały realizować tę służbę w rodzinie, w miejscu pracy jako przełożony, w zaangażowaniu społecznym. Po drugie, harcerstwo było dla mnie też miejscem formacji chrześcijańskiej. Bardzo ważnym i bardzo pomocnym. Służba zawsze wiedzie przez konkretnego człowieka. To jest bardzo ważne, bo wielu ludzi uwielbia służyć ideologiom, a to bywa na końcu nierzadko dość niebezpieczne. W moim odbiorze tego, co dostałem w swojej formacji harcerskiej, służba realizuje się zawsze przez konkretnych ludzi. To ludzie są i zawsze powinni być, w tym sensie, w centrum naszych działań. Jest to w pełni „kompatybilne” z przesłaniem Kościoła i jednej z encyklik Jana Pawła II mówiącej o tym, że „człowiek jest drogą Kościoła”.

– Służba w moim rozumieniu i w rozumieniu wielu moich koleżanek i kolegów, to przede wszystkim wyjście poza swoje egoistyczne „ja” do wspólnego „my” i oddanie się swoją postawą, swoim zaangażowaniem i swoją ciężką pracą. Służba to zawsze robienie więcej niż muszę i więcej niż tylko powinienem.

– Dalej, to nie tylko przekraczanie swojego egoizmu, ale także, a może głównie, branie odpowiedzialności za otaczającą rzeczywistość, a więc za ludzi wokół siebie, za Kościół, za miejsce pracy, za ojczyznę. Służba jest filozofią życia i, mówiąc obrazowo, przede wszystkim podstawą budowania mostów między ludźmi.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.