Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Gdzie jest nowoczesny projekt polskości?

Wesprzyj Więź

Sebastian Duda
Do PiS­owskiej ideologii przystało dziś wielu z tych, którzy uznali, że nie odnieśli odpowiedniego do swych aspiracji sukcesu ekonomicznego. Ta wizja ideowa kongenialnie łączy w sobie nacjonalizm z troską o wykluczonych, dmowszczyznę z piłsudczyzną.

Andrzej Leder
Zamiana liberalizmu na nacjonalizm z socjalizującym wkładem wielokrotnie już miała miejsce w historii. Gdy rządzą liberałowie, zawsze część społeczeństwa jest wykluczona z dostępu do dobrobytu. Podobnie demokracja III RP była demokracją 50%. Ogromna część społeczeństwa nie czuła się u siebie, bo ponosiła koszty ekonomicznej transformacji. Co więcej, byli to ludzie stanowiący w dużym stopniu siłę dawnej „Solidarności” – w Polsce robotnicy zostali przez transformację potraktowani jak najgorzej. Wygrała wielkomiejska klasa średnia, której część zresztą istniała już w PRL: urzędnicy, wolne zawody, nowe kadry korporacji, w mniejszym stopniu nauczyciele.

Wesprzyj Więź.pl

Pełny tekst – w kwartalniku „Więź” jesień 2018 (dostępnym także jako e-book).
 

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.