Wiosna 2024, nr 1

Zamów

15 najmocniejszych tekstów Laboratorium „Więzi” roku 2017

Przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Lech Wałęsa w Sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina, 1980 r. Fot. Giedymin Jabłoński

Oto piętnastka najpoczytniejszych artykułów Laboratorium „Więzi” w mijającym roku. Naszych czytelników najbardziej rozpalała obrona dobrego imienia Lecha Wałęsy – aż trzy teksty rankingu są na ten temat.

1. ks. Andrzej Luter: „Krwawienia po ukłuciu. Historia zafałszowana”

Mam poczucie, że żyję w okresie zafałszowywania historii. Bo co chcą nam właściwie powiedzieć współcześni demaskatorzy? Że Wałęsa nie istniał? A jeśli istniał, to tylko jako esbek? Czyli to SB przyniosła nam wolność?

Przeczytaj tekst

Wesprzyj Więź.pl

2. Andrzej Friszke: „Teczka »Bolka« jako narzędzie

Cała rozległa wiedza na temat niezłomności Lecha Wałęsy jest konsekwentnie ignorowana.

Przeczytaj tekst

3. Ignacy Dudkiewicz: „Ocalmy w sobie człowieczeństwo

Te dwie Polski są nie do sklejenia. Ta wspólnota jest nie do odbudowania. Czy jest dla nas jakakolwiek nadzieja?

Przeczytaj tekst

4. Małgorzata Szotek-Ostrowska: „Tuwim: człowiek zaczarowany?

Jednym ze źródeł dramatu Tuwima było poczucie odmienności. Ogromne znamię na lewym policzku oraz żydowskie pochodzenie czyniły z niego odmieńca. Stopniowo prowadziły do głębokiego wyobcowania.

Przeczytaj tekst

5. Jerzy Sosnowski: „Wina z ojca na syna, a nawet wnuka”

Słowa prezydenta Dudy oskarżające osoby aktywne publicznie za winy ich przodków to pozorny moralizm, w istocie kierujący się przeciwko podstawom moralnym kultury, której rzekomo broni.

Przeczytaj tekst

6. Magdalena Czoch: „Oni ze społeczeństwa, ja z narodu

To ja jestem tą „panią z IPN” – niską, konserwatywnie ubraną, apodyktyczną i protekcjonalnie traktującą młodzież z I SLO Bednarska – która rozmawiała z uczniami pod Sejmem o przypinkach.

Przeczytaj tekst

7. Wojciech Rusinek: „Gra w lektury

Obecną dyskusję nad kanonem lektur, poza kwestią Miłosza, zdominowały pozorne problemy i fałszywe informacje. Rytualna i emocjonalna walka z PiS przesłoniła racjonalne argumenty. A jest o czym dyskutować.

Przeczytaj tekst

8. Bartosz Bartosik: „Najbardziej skompromitowany polityk ostatnich dni?

Jeszcze w 2012 roku Jarosław Gowin potrafił, wbrew swojej partii, bronić własnego rozumienia Konstytucji. Co takiego się stało, że dziś stać go jedynie na niepodnoszenie aplauzu po złamaniu ustawy zasadniczej?

Przeczytaj tekst

9. „Jesteśmy przy ścianie” – z bp. Grzegorzem Rysiem rozmawiał Konrad Sawicki

Jeśli w przeciętnej polskiej diecezji mamy te, powiedzmy, 48 procent regularnie praktykujących, to trzeba zadać sobie pytanie, jakie jest to 48 procent? Niestety, często ulegamy pokusie koncentrowania się na utrzymaniu liczb. Efekt jest taki, że jako Kościół kurczymy się w sposób straszny – mówił bp Ryś.

Rozmowa ukazała się w kwartalniku „Więź” nr 3/2013. Przypomnieliśmy ją w dniu ingresu abp. Rysia do archikatedry łódzkiej 4 listopada bieżącego roku.

Przeczytaj tekst

10. Uri Huppert: „Pani Mordarska

Po latach okazało się, że całe Rytro wiedziało o żydowskim pochodzeniu mojej matki i moim. Ci ludzie świadomie nas uratowali swoim milczeniem.

Przeczytaj tekst

11. Andrzej Friszke: „Lech Wałęsa pod sąd?

Dokumenty wskazują jednoznacznie na uczciwość Wałęsy jako przywódcy „Solidarności”. Oskarżanie go dziś o agenturalność jest podłym oszczerstwem i dowodem nikczemności.

Przeczytaj tekst

12. Wojciech Chmielarz: „Ełk będzie się powtarzać

Wydarzeniami z Ełku żyje cała Polska – bo tym razem sprawca ma inny kolor skóry i wyznaje inną religię. Tę najmniej obecnie nad Wisłą popularną.

Przeczytaj tekst

13. Justyna Melonowska: „Za wszystkim znaczy przeciw niczemu

Moja niezgoda z postulatem „otwartości” dotyczy przede wszystkim stosunku do pontyfikatu Franciszka, do kwestii imigracyjnej, do rozumienia tzw. wolności artystycznej i polskiej racji stanu. Dlatego żegnam się z Zespołem Laboratorium „Więzi”.

Przeczytaj tekst

14. „Państwowcy czują się niepotrzebni” – z prof. Michałem Królikowskim rozmawiał Zbigniew Nosowski

Nie kwestionuję patriotycznych motywacji prezesa Jarosława Kaczyńskiego i jego współpracowników, kwestionuję ich rozumienie dobra wspólnego i interesu państwa – mówił prof. Królikowski.

Wesprzyj Więź

Przeczytaj tekst

15. ks. Andrzej Draguła: „(Nie)męskie ciało księdza

Bardziej chyba niż ksiądz kulturysta gorszą duchowni fizycznie zaniedbani, którym zamiast piwa, pizzy i telewizora przydałby się niejeden trening, bieg albo basen. Ksiądz kulturysta jest jeden, a tych fizycznie zaniedbanych są tysiące. Często – niestety – idzie to w parze z zaniedbaniem intelektualnym. 

Przeczytaj tekst

Podziel się

Wiadomość