Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Pierwsze od trzech lat Boże Narodzenie w Mosulu

Abp Louis Sako, chaldejski patriarcha Babilonu. Fot. Lee Stranahan/Flickr/CC BY-NC-SA 2.0

W przeszłości, chrześcijanie byli większością w Iraku, dziś jesteśmy mniejszością, ale bez nas Mosul nigdy nie będzie taki sam – mówił w homilii bożonarodzeniowej abp Louis Sako, chaldejski patriarcha Babilonu.

Po raz pierwszy od ponad trzech lat wspólnota chrześcijan w Mosulu mogła przeżyć wspólnie święta Bożego Narodzenia. Zarówno płacz radości, ja i okolicznościowe pieśni religijne wypełniły katedrę św. Pawła, która przez lata wojny służyła jako więzienie. Nad bezpieczeństwem wiernych czuwała policja. Mszy przewodniczył chaldejski patriarcha Babilonu abp Louis Sako.

Wesprzyj Więź

W trakcie kazania hierarcha skierował także przesłanie do muzułmanów: – Proszę prześladowców, aby zmienili swój sposób myślenia: powinniście lepiej znać chrześcijaństwo. W przeszłości, chrześcijanie byli większością w Iraku, dziś jesteśmy mniejszością, ale bez nas Mosul nigdy nie będzie taki sam – mówił chaldejski duchowny.

W celebracji wzięli udział także muzułmanie pragnący wyrazić swoją jedność z chrześcijanami. – Wszyscy jesteśmy braćmi, niezależnie od religii i pochodzenia etnicznego oraz pomimo doznanych krzywd i cierpienia – powiedział Farqad Malko, jeden z chrześcijan uczestniczących w liturgii.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość