Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Franciszek: Święta pobudzają nas do czułości

Papież Franciszek. Fot. Mazur/catholicnews.org.uk

Bez Jezusa nie ma Bożego Narodzenia. Jeśli Go usuniemy, wszystko stanie się sztuczne i pozorne – mówił dziś papież Franciszek podczas audiencji ogólnej w Watykanie.

Papież dzisiejszą katechezę w auli Pawła VI poświęcił wyjaśnieniu treści Bożego Narodzenia. Zaznaczył, że celebracja Świąt jest „uaktualnieniem wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat, narodzin Zbawiciela”. Zauważył, że w imię szacunku dla innych religii próbuje się usunąć wszelkie odniesienia do narodzin Chrystusa. Tymczasem – mówił – „bez Jezusa nie ma Bożego Narodzenia. A jeśli w centrum jest On, wówczas cała otoczka, czyli światła, dźwięki, różne tradycje lokalne (w tym charakterystyczne potrawy) przyczyniają się do stworzenia atmosfery święta. Ale jeśli Go usuniemy, to światło zgaśnie, a wszystko stanie się sztuczne i pozorne” – powiedział Franciszek.

Papież wskazał, że istotą Bożego Narodzenia jest „dar Syna Bożego dla ludzkości pogrążonej w nocy i odrętwieniu snu”. – Także dziś ludzkość często woli ciemność, ponieważ wie, że światło zbudziłoby wszystkie działania i myśli, które spowodowałyby zarumienienie się czy też wyrzuty sumienia. Dlatego wolimy pozostać w ciemności i nie wstrząsać naszymi złymi nawykami – mówił.

Wesprzyj Więź.pl

Franciszek podkreślił, że przyjęcie Jezusa powoduje, że stajemy się codziennym bezinteresownym darem dla tych, których spotykamy na naszej drodze. Bo – jak mówił papież – „wraz z Wcieleniem Syna, Bóg otworzył nam drogę nowego życia, opartego nie na egoizmie, ale na miłości”. Dodał, że w Bożym Narodzeniu dostrzegamy, iż Bóg kieruje orędzie przede wszystkim do osób usuniętych na margines. – W każdym czasie Bóg chce z nimi budować nowy świat, w którym nie ma już ludzi odrzuconych, maltretowanych i pozbawionych środków do życia – zaznaczył.

Wesprzyj Więź

Na zakończenie Franciszek zaapelował: – W tych dniach otwórzmy nasze umysły i serca, aby przyjąć łaskę. Jezus jest darem Boga dla nas. Jeśli go przyjmiemy, to my również możemy stać się nim dla innych, przede wszystkim dla tych, którzy nigdy nie doświadczyli zainteresowania i czułości. Jakże wiele osób nigdy nie doświadczyło w swoim życiu czułości! Boże Narodzenie pobudza nas, abyśmy to uczynili. W ten sposób Jezus rodzi się ponownie w życiu każdego z nas i przez nas stale jest darem zbawienia dla maluczkich i wykluczonych.

Papieskiej katechezy w Watykanie wysłuchało dziś około 8 tys. osób.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość