Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Chanuka u prezydenta

Prezydent Andrzej Duda zapala świecę chanukową. Warszawa, 14 grudnia 2017. Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

W wielkiej historii Narodu Wybranego, jego walki o przetrwanie, zachowanie tradycji i wiary, walki o wolność jest pewne podobieństwo pomiędzy Żydami a Polakami – mówił prezydent Andrzej Duda podczas chanukowych uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Wczoraj w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość zapalenia świec chanukowych. Pierwszą zapalił prezydent Andrzej Duda. Pozostałe – Szewach Weiss i Marian Kalwary. – Chanuka to święto radości, rodziny i przetrwania – podkreślił prezydent.

Wesprzyj Więź.pl

Andrzej Duda mówił, że „w wielkiej historii Narodu Wybranego, jego walki o przetrwanie, zachowanie tradycji i wiary, walki o wolność jest pewne podobieństwo pomiędzy Żydami a Polakami”. – Polacy też bardzo szanują swoją tradycję, swoją wiarę. Polacy też nigdy tej wiary nie chcieli dać sobie odebrać. Biorąc to pod uwagę, z całą pewnością Polacy i Żydzi są do siebie podobni, mają jak gdyby podobny sposób spojrzenia na świat i podobną wewnętrzną, nie tylko potrzebę, ale wewnętrzne przekonanie, że o wolność zawsze trzeba walczyć i że trzeba ją za wszelką cenę zachować – zauważył prezydent.

– Chciałbym, żeby święto 100-lecia odzyskania niepodległości było świętem wspólnym, naszym, nas wszystkich razem, wszystkich tych, dla których Polska jest drogą, Polska niepodległa, Rzeczpospolita, którą ja nazywam i zawsze chciałbym nazywać Rzeczpospolitą Przyjaciół, w której razem mieszkamy i razem możemy się nią cieszyć – powiedział. W tym samym dniu w całej Polsce trwały protesty przeciwko wprowadzeniu przez Prawo i Sprawiedliwość ustaw zmieniających funkcjonowanie Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. W Warszawie demonstranci zebrali się przed Pałacem Prezydenckim, skąd przemaszerowali pod Senat.

W swoim przemówieniu prezydent przypomniał genezę obchodzonego właśnie żydowskiego święta. Mówił, że Chanuka upamiętnia zwycięstwo Machabeuszy nad Grekami. Gdy Grecy zdobyli Jerozolimę, ich władca Antioch IV zabronił żydowskich obrządków i nakazał prześladowanie niestosujących się do zakazu, a w Świątyni Jerozolimskiej ustanowił kult Zeusa. Żydzi pokonali najeźdźców. Podczas ponownego uświęcenia Świątyni Jerozolimskiej wydarzył się cud – potrzebna do sprawowania obrządków oliwa paliła się przez osiem dni, choć przewidywano, że wystarczy jej zaledwie na jeden dzień. Od tamtej pory Żydzi, pamiętając o cudzie, zapalają w czasie Chanuki przez osiem dni chanukową świecę na chanukiji ustawianej przeważnie na parapecie okna w widocznym z ulicy miejscu.

Prof. Szewach Weiss zwrócił uwagę, że „święto Chanuka ma w sobie specyfikę uniwersalną, wartości uniwersalne”. Jak mówił, Polaków i Żydów „dużo łączy”. – W tych dniach to miejsce, pod waszym gospodarstwem, jest kapliczką pamięci, małą świątynią pojednania – dodał.

Obok prezydenta i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, w uroczystości wzięli udział m.in. ambasador Izraela Anna Azari, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, prof. Szewach Weiss, rabin Szalom Ben Stambler, pracownicy Kancelarii Prezydenta RP, przedstawiciele organizacji żydowskich, politycy i dziennikarze. Spotkanie uświetnił występ zespołu Vocal Varshe, który zaśpiewał pieśni po hebrajsku.

Wesprzyj Więź

W kalendarzu żydowskim Chanuka rozpoczyna się zawsze 25. dnia miesiąca Kislew; w tradycyjnym kalendarzu jej obchody przypadają od listopada do grudnia.

Chanuka jest jednym z najradośniejszych świąt żydowskich, obchodzonym przez osiem dni. Każdego z nich po zapadnięciu zmroku Żydzi zapalają jedną świecę na chanukowym dziewięcioramiennym świeczniku – chanukiji. Na dziewiątym, pomocniczym ramieniu świecznika znajduje się szames – świeczka, od której płomienia odpala się kolejne. Nazwa święta pochodzi od czasownika chanach oznaczającego poświęcać, inaugurować.

Źródło: prezydent.pl

Podziel się

Wiadomość