Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Sukces polskiego kina na europejskich Oscarach

Plakaty do filmów: „Twój Vincent” (2017) i „Komunia” (2016)

„Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana otrzymał Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu animowanego. „Komunię” Anny Zameckiej uznano za najlepszy dokument. W kategorii europejski film roku triumfowało „The Square” Rubena Östlunda.

Tegoroczna 30. gala wręczenia Europejskich Nagród Filmowych odbyła się wczoraj w Berlinie.

Wielkim triumfatorem okazało się „The Square” Rubena Östlunda. Dzieło szwedzkiego filmowca zwyciężyło we wszystkich kategoriach, w których było nominowane: najlepszy film, najlepsza komedia, najlepszy scenariusz, najlepsza reżyseria (w obu przypadkach statuetka trafiła do rąk Östlunda), najlepsza scenografia (Josefin Åsberg) i najlepszy aktor (Claes Bang).

Wesprzyj Więź.pl

Jubileuszowa gala to ogromny sukces polskich filmów. „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana otrzymał Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu animowanego. „Komunię” Anny Zameckiej uznano za najlepszy dokument. Nagrodę za kostiumy odebrała Katarzyna Lewińska, pracująca przy „Pokocie” Agnieszki Holland.

Nagrodę publiczności zdobył film „Pożegnanie z Europą”. Za najlepszą aktorkę uznano Alexandrę Borbely, występującą w filmie „Dusza i ciało”. „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa doceniono za muzykę (Jewgienij Galpierin i Sasza Galpierin) i zdjęcia (Michaił Kriczman).

Wesprzyj Więź

Nagrodę za całokształt dokonań artystycznych otrzymał rosyjski reżyser Aleksander Sokurow.

Europejska Nagroda Filmowa przyznawana jest od 1988 roku w dziesięciu kategoriach. Jej pierwszym zwycięzcą w kategorii „najlepszy film” był „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego. W 2014 roku triumfowała „Ida” Pawła Pawlikowskiego, zaś dwa lata później Małgorzata Szumowska zdobyła nagrodę publiczności za „Body/Ciało”. Dodatkowo w tym roku „Ida” zwyciężyła w plebiscycie widzów na najlepszy film 30-lecia ENF.

Źródło: Europejska Akademia Filmowa

Podziel się

Wiadomość