Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Przy Planty 7/9”, czyli film o pamięci i pojednaniu

Materiały prasowe filmu „Przy Planty 7/9”, reż. Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger. Dystrybutor: Cinemobile

Film wchodzi na ekrany polskich kin 8 grudnia.

Kinowa premiera „Przy Planty 7/9” („Bogdan’s Journey”), polsko-amerykańskiego filmu o pogromie kieleckim, odbędzie się 8 grudnia 2017 r. w kinach w całej Polsce. Projekcje będą miały miejsce w grudniu 2017 r. i styczniu 2018 r. w wybranych kinach sieci: Helios, Cinema City i kin studyjnych.

Wesprzyj Więź.pl

„Przy Planty 7/9” pokazywany był na licznych festiwalach w Polsce i za granicą. Film zdobył liczne nagrody, m.in. na festiwalach w New Jersey, Saint Louis i Warszawie.

4 lipca 1946 roku, rok po drugiej wojnie światowej, milicja, żołnierze i zwykli kielczanie zabijają ocalałych z Holocaustu Żydów mieszkających w komitecie żydowskim w centrum miasta, przy ul. Planty 7/9. Ranią około 80 osób w całych Kielcach. Pogrom kielecki staje się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu w świecie żydowskim. W Polsce jest tematem zakazanym przez władze ludowe.

Z upadkiem komunizmu, Bogdan Białek, polski katolik, z wykształcenia psycholog, otwiera puszkę Pandory: zaczyna publicznie mówić o tym, co wydarzyło się w 1946 roku. Przebija się przez teorie spiskowe dotyczące pogromu, wyparcie pogromu ze świadomości kielczan i utrwalane przez lata wzajemne stereotypy Polaków i Żydów. Zbliżenie między kielczanami a Żydami zaczyna się rodzić, lecz ma także swoją cenę.

Reżyserzy filmu – polski katolik i amerykański Żyd – przez blisko dziesięć lat realizacji filmu uczyli się wspólnego spojrzenia na historię pogromu kieleckiego. W filmie przedstawiają widzom historię o tym, jak wiele może się zmienić między ludźmi, gdy nawet najtrudniejsza prawda przekazywana jest z miłością.

Światowa premiera filmu odbyła się 22 czerwca 2016 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Producenci filmu: TWO POINS FILMS. METRO FILMS

Dystrybucja w Polsce: METRO FILMS

Więcej informacji o filmie oraz lista kin, w których odbędą się projekcje:

http://przyplanty.pl/

https://web.facebook.com/bogdansjourney/?fref=ts

https://twitter.com/BogdansJourney

Patronat nad filmem objęli:

Wesprzyj Więź

Gazeta Wyborcza, TOK FM, TVP Kultura, Planete+, Filmweb, Wirtualna Polska.pl, Tygodnik Powszechny, eKAI, Więź

Partner filmu:

Sieć kin HELIOS

Podziel się

Wiadomość