Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Grzegorz Ryś i Adam Michnik podyskutują w Domu Arcybiskupów Warszawskich

Na zdjęciach abp Grzegorz Ryś (fot. Archidiecezja Łódzka) i Adam Michnik (fot. Lithuanian Ministry of Foreign Affairs)

W rozmowie „Czy czarne jest czarne?… czyli, czy przesłanie ks. Musiała jest dziś aktualne” udział wezmą także prof. Stanisław Krajewski i Janusz Poniewierski.

20 lat temu, 16 listopada 1997 roku, „Tygodnik Powszechny” opublikował artykuł ks. Stanisława Musiała SJ „Czarne jest czarne”. „Czy Kościoła w Polsce nie byłoby stać na opracowanie listu pasterskiego na temat: »Co to jest grzech antysemityzmu?«” – pytał w nim ks. Musiał. „Któż inny może w tej roli zastąpić Kościół? Żydów zabijał fizycznie na przestrzeni minionych stuleci także »grzech antysemityzmu«”.

Autor otrzymał za ten tekst najbardziej prestiżowe polskie wyróżnienie dziennikarskie – nagrodę Grand Press (był pierwszym laureatem tej nagrody w kategorii publicystyki). Ks. Adam Boniecki mówił, że to jeden z artykułów, które nadały „Tygodnikowi” oblicze. Ks. Musiał był orędownikiem dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, kategorycznym krytykiem wszelkich przejawów antysemityzmu i ksenofobii w Kościele. Działał w Komisji Episkopatu Polski do spraw Dialogu z Judaizmem od 1986 roku (od początku jej działalności), w tym jako jej sekretarz.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Domagał się usunięcia z kościołów w Sandomierzu obrazów przedstawiających rzekome mordy rytualne, dokonane przez Żydów. Sprzeciwiał się wojnie w Iraku. Występował przeciwko akcji wznoszenia krzyży na żwirowisku przy byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau –  za co otrzymał od prowincjała zakonu jezuitów zakaz publicznego formułowania opinii w tej i podobnych sprawach. Ks. Musiał zmarł w Krakowie 5 marca 2004 roku, w wieku 66 lat.

Debata publiczna poświęcona pamięci jezuity i jego publicystycznemu dziedzictwu pod tytułem „Czy czarne jest czarne?… czyli, czy przesłanie ks. Musiała jest dziś aktualne” odbędzie się 5 grudnia o godz. 19:00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich (ul. Miodowa 17/19, sala św. Jana Chrzciciela w budynku A, I piętro).

W dyskusji organizowanej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów udział wezmą: metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów prof. Stanisław Krajewski, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik, publicysta katolicki i autor książek o Janie Pawle II Janusz Poniewierski. Spotkanie poprowadzi Magdalena Czyż.

Podziel się

Wiadomość