Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Franciszek do młodych: Zróbcie trochę hałasu waszym życiem!

Msza posłania w Brzegach, kończąca Światowe Dni Młodzieży 31 lipca. Fot. Mazur/episkopat.pl

Nie bójcie się czynić rabanu, zadawać pytań, które zmuszają ludzi do myślenia – mówił dziś Franciszek do młodzieży Mjanmy.

Papież odprawił dziś Mszę św. w katedrze Najświętszej Marii Panny w Rangunie. – Niektórzy zastanawiają się, jak można mówić o dobrych nowinach, gdy wielu wokół nas cierpi. Gdzie są dobre nowiny, gdy tyle niesprawiedliwości, ubóstwa i nędzy rzuca cień na nas i na nasz świat? – pytał w homilii Franciszek. – Chciałbym jednak, aby z tego miejsca wyszło bardzo jasne przesłanie. Chciałbym, aby ludzie wiedzieli, że wy, młodzi mężczyźni i kobiety z Mjamny nie boicie się wierzyć w dobrą nowinę Bożego miłosierdzia, ponieważ ma ono imię i twarz: Jezusa Chrystusa. Jako posłańcy tej dobrej nowiny bądźcie gotowi, by dać słowo nadziei Kościołowi, waszej ojczyźnie, światu. Bądźcie gotowi zanieść dobrą nowinę braciom i siostrom, którzy cierpią i potrzebują waszych modlitw i solidarności, ale także waszej pasji na rzecz praw człowieka, sprawiedliwości i rozwoju – mówił.

Wesprzyj Więź.pl

Papież skierował do młodych trzy pytania, zaczerpnięte z pism św. Pawła. Pierwsze brzmiało: „Jakże mieli uwierzyć w Tego, którego nie słyszeli?” Drugie: „Jakże mieli usłyszeć, gdy im nikt nie głosił?” Trzecie: „Jakże mogliby im głosić, jeśliby nie zostali posłani?” (Rz 10 14-15). – Bardzo bym się cieszył, gdybyście wszyscy głęboko zastanowili się nad tymi trzema pytaniami – powiedział.

Franciszek stwierdził, że jako „życzliwy dziadek” nie chce zostawiać młodzieży samej z wątpliwościami, dlatego też przekazał „kilka myśli, które mogą was poprowadzić drogą wiary i pomóc rozpoznać, czego chce od was Pan”. – Nasz świat pełen jest wielu hałasów i zakłóceń, które mogą przytłumić głos Boga. Aby inni byli wezwani i usłyszeli, jak On mówi oraz w Niego uwierzyli, muszą Go znaleźć w osobach, które byłyby autentyczne, osobach umiejących słuchać. Z pewnością tym właśnie chcecie być. Ale tylko Pan może wam pomóc być autentycznymi. Dlatego rozmawiajcie z Nim na modlitwie. Uczcie się słuchać Jego głosu, mówiąc do Niego spokojnie, z głębi waszego serca – powiedział.

– Wiecie, że Jezus jest pełen miłosierdzia. Dzielcie zatem z Nim wszystko, co macie w sercu: lęki i zmartwienia, marzenia i nadzieje. Pielęgnujcie wasze życie wewnętrzne, jak czynilibyście z ogrodem lub polem. Wymaga to czasu, wymaga cierpliwości – mówił dalej papież.

Nawiązując do drugiego pytania, Franciszek zauważył, że młodzi powinni być misjonarzami dla swoich przyjaciół. – Nie bójcie się czynić rabanu, zadawać pytań, które zmuszają ludzi do myślenia! I nie bójcie się, jeśli czasami dostrzeżecie, że jest was niewielu, rozproszeni tu i tam – radził. – Ewangelia zawsze wyrasta z małych korzeni. Dlatego zróbcie trochę hałasu! Chciałbym was prosić, abyście krzyczeli, ale nie waszym głosem, chciałbym, abyście krzyczeli waszym życiem, waszym sercem, abyście byli znakiem nadziei dla tych, którzy są zniechęceni, wyciągniętą ręką ku osobie chorej, przyjaznym uśmiechem dla obcokrajowca, troskliwym wsparciem dla samotnych – powiedział papież.

Franciszek, zwrócił uwagę, ze na zakończenie Mszy św. wszyscy zostają posłani, by „dzielić się otrzymanymi darami z innymi”. – Może to być trochę zniechęcające, ponieważ nie zawsze wiemy, gdzie Jezus może nas posłać. Ale On nigdy nas nie posyła nie idąc równocześnie u naszego boku i zawsze trochę przed nami, aby nas wprowadzić do nowych i wspaniałych części swego królestwa – mówił.

Wesprzyj Więź

– Obyście jak Maryja, wszyscy byli łagodni, ale mężni w niesieniu Jezusa i Jego miłości do innych! – zakończył homilię papież.

Msza Św. w katedrze Najświętszej Marii Panny była ostatnim spotkaniem publicznym papieża w Mjanmie. O godzinie 13.05 czasu miejscowego (8.05 w Polsce) Franciszek odleciał do Bangladeszu, gdzie pozostanie do soboty.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość