Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Włosi otworzyli korytarz humanitarny dla Etiopczyków

Syryjska rodzina uchodźców mieszkająca w mieście Zarqa w Jordanii. Na pierwszym planie: najmłodsza córka. Fot. Agnieszka Nosowska

Dziś o świcie przybyła do Rzymu pierwsza 25-osoba grupa uchodźców z Etiopii.

Na lotnisku witali ją m.in. sekretarz generalny episkopatu bp Nunzio Galantino i przewodniczący rzymskiej Wspólnoty Sant’Egidio Marco Impagliazzo.

Wesprzyj Więź.pl

Obaj są sygnatariuszami niedawno zawartego porozumienia z państwem włoskim, na mocy którego w ciągu najbliższych dwóch lat przybędzie z Etiopii pięciuset uchodźców, korzystając z tzw. korytarza humanitarnego.

Wesprzyj Więź

Ci, którzy przylecieli do Rzymu w czwartek, znajdą gościnę u przebywających już we Włoszech krewnych i rodaków, w diecezjach Ventimiglia w pobliżu granicy z Francją i Ragusa na Sycylii. Tamtejsze parafie i rodziny zapewnią im zakwaterowanie, miejsca pracy, a także naukę języka włoskiego oraz dostęp do służby zdrowia.

Włochy przyjęły już ok. tysiąca uchodźców syryjskich z Libanu. Francja zdecydowała w marcu o przyjęciu 500 uchodźców. Tydzień temu informowaliśmy, że trzecim krajem, który otwiera korytarz humanitarny, będzie Belgia.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość