Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Dzięki jej pracy żydowska Łódź nie jest już tylko wspomnieniem. Nagrodę POLIN 2017 otrzymała Joanna Podolska

Laureatka Nagrody POLIN 2017 Joanna Podolska. Fot. MHŻP POLIN

Laureatką Nagrody POLIN 2017 została Joanna Podolska, dyrektorka łódzkiego Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Wyróżnienia otrzymali Dariusz Paczkowski z Żywca i Ireneusz Socha z Dębicy, nagrodę specjalną – Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce.

„Dzięki jej pracy żydowska Łódź nie jest wspomnieniem o minionym przemysłowym mieście, ale staje się tętniącym życiem elementem teraźniejszości. Kierując Centrum Dialogu im. Marka Edelmana Joanna Podolska przyczynia się do popularyzacji wiedzy o łódzkiej społeczności żydowskiej wśród wszystkich grup społecznych i wiekowych. Wspólnie z zespołem centrum organizuje wiele wydarzeń kulturalnych, popularyzatorskich i edukacyjnych, a także wspiera działalność wydawniczą dotyczącej łódzkich Żydów i łódzkiego getta” – czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody Joannie Podolskiej. Uroczysta gala odbyła się 28 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zwyciężczyni otrzymała statuetkę – rzeźbę autorstwa Barbary Falender – oraz 10 tys. zł.

Kapituła konkursu postanowiła przyznać wyróżnienia dwóm osobom spośród sześciu nominowanych: Dariuszowi Paczkowskiemu, grafficiarzowi, działaczowi społecznemu i animatorowi kultury, oraz Ireneuszowi Sosze, który od blisko 40 lat działa na rzecz ocalenia śladów kultury i obecności Żydów w Dębicy. Obaj wyróżnieni otrzymali po 5 tys. zł.

Wesprzyj Więź.pl

– Za pomocą Nagrody POLIN chcemy wyrazić naszą wdzięczność i uznanie dla osób i organizacji, które w całej Polsce działają na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów. To dzięki nim pamięć o historii polskich Żydów odradza się, i to ich praca buduje wzajemne zrozumienie i szacunek między Polakami a Żydami. To dla nas zaszczyt, że możemy choćby w ten sposób pokazać jak ważne i potrzebne jest to, co robią – powiedział podczas gali Dariusz Stola, dyrektor Muzeum.

Nagrodę Specjalną POLIN 2017 otrzymało Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce. Skupia ono osoby ocalone z Zagłady, które ze względu na żydowskie pochodzenie przebywały w gettach, obozach koncentracyjnych, obozach zagłady lub zmuszone były do ukrywania swojej tożsamości, zaś w dniu rozpoczęcia II wojny światowej miały nie więcej niż 13 lat lub urodziły się w czasie wojny. Celem organizacji jest budowanie wspólnoty osób ocalonych z Holocaustu, udzielanie wsparcia, zachowanie pamięci o doświadczeniu Holocaustu, zachowanie pamięci o życiu społeczności żydowskiej w przedwojennej Polsce. Nagrodę odebrała Joanna Sobolewska-Pyz, przewodnicząca stowarzyszenia.

Wesprzyj Więź

O wyniku konkursu zadecydowała kapituła kierowana przez Mariana Turskiego, przewodniczącego Rady Muzeum POLIN. W skład kapituły wchodzą: Dariusz Stola, dyrektor Muzeum POLIN; Grażyna Pawlak, dyrektor Fundacji im. Profesora Mojżesza Schorra; Paula Sawicka, przewodnicząca Rady Programowej Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”; oraz Piotr Wiślicki, przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, a także laureaci konkursu w roku 2015 i 2016.

Nagrody finansowe zostały ufundowane przez Tomka Ulatowskiego i Ygala Ozechova. Uroczystość uświetnił koncert Kayah i Marcina Wyrostka.

Źródło: MHŻP POLIN

Podziel się

Wiadomość