Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kard. Gianfranco Ravasi: przemoc wobec kobiet nie jest zjawiskiem incydentalnym

Kard. Gianfranco Ravasi. Fot. Catechista 2.0 / na licencji CC

To jeden z aspektów powszechnego osłabienia kultury. Płacimy cenę za wzrost obojętności, która staje się niemal obojętnością globalną – dodaje abp Vincenzo Paglia, prezes Papieskiej Akademii Życia.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Przemocą wobec Kobiet (25 listopada) agencja ANSA zebrała opinie na ten temat kilku włoskich hierarchów kościelnych.

Wesprzyj Więź.pl

Przewodniczący watykańskiej rady kultury kard. Gianfranco Ravasi zaapelował do Kościoła katolickiego o dokonanie poważnego rachunku sumienia w tej dziedzinie. Włoski purpurat dodał, że „najbardziej dramatyczny aspekt tego problemu stanowi fakt, iż przemoc ta nie jest zjawiskiem incydentalnym”.

Zdaniem prezesa Papieskiej Akademii Życia arcybiskupa Vincenzo Paglii nie chodzi tu o wydarzenia, które dzieją się „przypadkowo”. – Myślę, że w obliczu wzrostu przemocy wobec kobiet płacimy cenę za wzrost obojętności, która staje się niemal obojętnością globalną. W związku z tym okazja do refleksji nad tym jest jak najbardziej wskazana, gdyż moim zdaniem przemoc wobec kobiet jest jednym z aspektów powszechnego osłabienia kultury – powiedział włoski hierarcha.

Arcybiskup Turynu Cesare Nosiglia uważa, że „szukanie przyjemności władzy”, jakie cechuje wiele osób, zależy „od kultury, w której dominacja nad innymi, nad słabszymi, widziana jest jak coś oczywistego”.

Wesprzyj Więź

Redaktor dwutygodnika włoskich jezuitów „La Civilta Cattolica” ks. Francesco Occhetta podkreśla, że Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą wobec Kobiet „nie powinien dzielić kobiet i mężczyzn, lecz tych, którzy uciekają się do przemocy, od tych, którzy kochają; tych, którzy zadają ciosy, od tych, którzy głaszczą”. Jest on przekonany, że w celu ograniczenia przemocy w domu i w rodzinie, należy „skoordynować przepisy prawa cywilnego z prawem karnym”. Jezuita zwraca też uwagę na potrzebę odzyskania „wymiaru uczuciowego, w którym druga osoba nie byłaby przedmiotem zaspokojenia własnych potrzeb, ale podmiotem wzajemnej relacji”.

Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą wobec Kobiet został ustanowiony w lipcu 1981 roku w stolicy Kolumbii, Bogocie, podczas Pierwszego Forum Środowisk Kobiecych Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość