Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ojca Puciłowskiego szukanie własnej drogi do Boga

Józef Puciłowski OP. Fot. Pacyfka / na licencji CC

Ukazała się właśnie książka „Alfabet”, wywiad rzeka Ryszarda Bongowskiego z dominikaninem, o. Józefem Puciłowskim. To „realny dialog doświadczonego duszpasterza z wierzącym nieustannym poszukiwaczem” – pisze w przedmowie Zbigniew Nosowski.

Rozmówcy stawiają pytania, na które nie zawsze łatwo znaleźć odpowiedź. Po co celibat? Dlaczego cierpimy? Czym jest przeznaczenie? Dlaczego są wojny? Poruszają tematy ważne dla człowieka wierzącego, takie jak Biblia, Jan Paweł II, miłosierdzie, powołanie. Nie unikają także spraw kontrowersyjnych, rozmawiając o pedofilii w Kościele, inkwizycji, rozwodach.

„Alfabet” nie jest podręcznikiem etyki, moralności i wiary Kościoła katolickiego. Ma skłonić do dyskusji, zastanowienia się nad kondycją człowieka szukającego własnej drogi do Boga.

Wesprzyj Więź.pl

Ostatni, najobszerniejszy rozdział przedstawia niezwykłe losy o. Józefa Puciłowskiego, człowieka dwóch kultur, dwóch wyznań, który jako dojrzały mężczyzna zdecydował się porzucić życie świeckie i został zakonnikiem.

„Zaletą swobodnego układu książki jest autentyczność i szczerość rozmowy. Czytelnik ma wrażenie towarzyszenia realnemu dialogowi doświadczonego duszpasterza z wierzącym nieustannym poszukiwaczem” – pisze w przedmowie Zbigniew Nosowski, naczelny kwartalnika „Więź”. „Nie jest to wcale rozmowa ucznia z mistrzem przeprowadzona na kolanach. Bongowski nieustannie dociska swego dawnego duszpasterza, zdecydowanie ujawnia własne poglądy na różne sprawy.  Puciłowski natomiast zazwyczaj nie udziela prostych odpowiedzi. Przewodnim motywem tej książki wydaje mi się pochwała katolickiej różnorodności” – dodaje Nosowski..

Józef Puciłowski OP, Ryszard Bongowski, „Alfabet”
Józef Puciłowski OP, Ryszard Bongowski, „Alfabet”, AStreet Ryszard Bongowski, Gdańsk 2017

Józef Puciłowski OP urodził w 1939 roku w Paks na Węgrzech. Pochodzi z polsko-węgierskiej rodziny kalwińskiej. Po przyjeździe do Polski, w wieku 9 lat, przeszedł na katolicyzm. Pracował na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie obronił doktorat z historii. W wieku 48 lat został wyświęcony na księdza i złożył śluby wieczyste w Zakonie Dominikanów w Krakowie. Po święceniach pracował w Gdańsku i Szczecinie. Był wikariuszem generalnym dominikanów na Węgrzech. Wykładał na Uniwersytecie Katolickim w Piliscsaba pod Budapesztem. Obecnie mieszka w Krakowie.

Wesprzyj Więź

Ryszard Bongowski był dziennikarzem „Gwiazdy Morza”, „Gazety Wyborczej”, Radia Plus, członkiem gdańskiego KIK-u. Współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”. Autor cyklu audycji telewizyjnych „Między panem a plebanem”, nagranych wspólnie z o. Józefem Puciłowskim w latach 1996-98. Organizator koncertów „Przestrzeń Wolności” z udziałem Jean Michela Jarre’a, Davida Gilmoura i Roda Stewarda. Z o. Puciłowskim przyjaźni się od 30 lat.

„Alfabet” ukazał się nakładem AStreet Ryszard Bongowski pod patronatem „Więzi”.

Przeczytaj fragment.

Podziel się

Wiadomość