Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Superbohaterowie w Warszawie

Iwona Guzowska w kampanii Fundacji Hospicyjnej. Fot. Sylwester Ciszek

Osoby ubrane w maski i peleryny superbohaterów dziś i jutro zwracają uwagę mieszkańców Warszawy na sytuację opiekunów osób niesamodzielnych. To część kampanii Fundacji Hospicyjnej.

„Opiekują się ciężko chorymi bliskimi w domach. Podejmują się wielu wyzwań. Pracują ponad siły. Wyrabiają 1000 proc. normy. Czy opiekun rodzinny to superbohater? Wiemy, że nie. Czasem brakuje mu sił. Dlatego prosimy: wyraź gest poparcia” – czytamy na facebookowej stronie wydarzenia „A może Ty będziesz źródłem supermocy?”.

Wesprzyj Więź.pl

Opiekun rodzinny to osoba opiekująca się w domu swoim bliskim chorym: dorosłym lub dzieckiem, niesamodzielnym z powodu choroby, ułomności lub niepełnosprawności. Wspiera go emocjonalnie, pomaga w codziennym życiu i czynnościach pielęgnacyjnych. 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez wiele lat.

Fundacja zachęca, aby dowiedzieć się, czy w danej  miejscowości istnieje już wolontariat opiekuńczy i zgłosić się do niego lub po prostu rozejrzeć się i zorientować, kto z naszego otoczenia jest opiekunem rodzinnym. Wówczas wystarczy zaproponować pomoc w prostych sprawach: wyprowadzić psa, zrobić zakupy, pójść na spacer. „Porozmawiaj, wysłuchaj, może spędź trochę czasu z jego chorym bliskim, by sam mógł pójść do lekarza czy zwyczajnie odpocząć” – piszą organizatorzy.

Wesprzyj Więź

Zdjęcia osób z całej Polski, które włączą się w akcję, będzie można znaleźć na Facebooku i Instagramie umieszczane z hasztagiem #amożeTy. W kampanii biorą udział m.in. Iwona Guzowska, Jarosław Bieniuk, Maciej „Gleba” Florek, Adam Korol, a także zespół Lipali. Ich zdjęcia jako postaci z komiksów będą się pojawiać przez cały tydzień w internecie.

Kulminacja akcji nastąpi w piątek o godzinie 12.00 w Hali Głównej warszawskiego Dworca Centralnego. Spotkają się tam przebrani superbohaterowie, zaprezentowany zostanie spot kampanii. Zobaczymy także, jakie czynności samodzielnie wykonuje opiekun osoby chorej.

Jak zwracają uwagę organizatorzy, w Wielkiej Brytanii został wyznaczony specjalny Dzień Praw Opiekuna i obchodzony jest już od kilku lat; policzono nakład pracy opiekunów rodzinnych oraz przyjęto ustawę Care Act, zobowiązującą samorządy lokalne do zdiagnozowania ich potrzeb.

Podziel się

Wiadomość