Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Belgia otwiera korytarz humanitarny. Przyjmie 150 uchodźców

Na zdjęciu: obóz dla uchodźców w Turcji, 10 lutego 2016 r. Fot. European Parliament

Przedstawiciele belgijskiego rządu, episkopatu i Wspólnoty Sant’Egidio podpisali wczoraj porozumienie w sprawie utworzenia korytarza humanitarnego.

Belgijski minister ds. azylu i migracji Theo Francken, przewodniczący Konferencji Episkopatu Belgii, arcybiskup Brukseli kard. Jozef De Kesel i Hilde Kieboom, wiceprzewodnicząca Wspólnoty Sant’Egidio podpisali 22 listopada 2017 r. protokół ustaleń w sprawie utworzenia korytarza humanitarnego. Z tej formy pomocy skorzysta 150 syryjskich uchodźców, przebywających obecnie na terenie Libanu i Turcji.

Wesprzyj Więź.pl

Uchodźcy uczestniczący w programie zostaną wybrani po szczegółowych kontrolach gwarantujących bezpieczeństwo. Będą to głównie rodziny z małymi dziećmi i osobami w podeszłym wieku, osoby wymagające specjalistycznej opieki medycznej, a także związane z Belgią. Są wyznawcami różnych religii. Otrzymają oni specjalne wizy humanitarne. Ich pobyt nie obciąży budżetu państwa, gdyż zostaną przyjęci przez lokalne wspólnoty chrześcijańskie, które pomogą im w integracji, nauce języka i aktywizacji na rynku pracy. Pierwszych rodzin Belgowie spodziewają się jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Belgijscy biskupi chcą podjąć pełną odpowiedzialność za powodzenie korytarzy humanitarnych

Kard. De Kesel powiedział podczas ceremonii podpisania porozumienia, że belgijscy biskupi chcą podjąć pełną odpowiedzialność za powodzenie korytarzy humanitarnych. „Nasza solidarność – oświadczył prymas Belgii – nie może oczywiście ograniczyć się do cierpiących mniejszości chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Wiemy, że na skutek wojny cierpi również wiele innych mniejszości, jak jezydzi, ale także liczne rodziny muzułmańskie.

Przewodniczący Wspólnoty Sant’Egidio Marco Impagliazzo wyraził wielkie uznanie dla tej decyzji. – Belgia jest domem dla większości unijnych instytucji. Ta decyzja to ważny krok dla upowszechnienia w Europie korytarzy humanitarnych, narzędzia, które proponuje rozwiązanie dramatycznej sytuacji uchodźców uciekających przed wojnami i łączy w sobie solidarność, bezpieczeństwo oraz integrację – powiedział.

Wesprzyj Więź

Jan De Volder ze Wspólnoty Sant’Egidio wyjaśnił, że członkowie wspólnoty podjęli tę inicjatywę, aby nie stać bezczynnie obok ludzkich tragedii i nieszczęścia. „Jesteśmy przeciwnikami handlu ludźmi i zarazem uważamy, że Europa nie może zamykac się na potrzeby tych ludzi. Dlatego otwieramy korytarz humanitarny”.

Jak się dowiadujemy, rozmowy w tej sprawie między Wspólnotą Sant’Egidio a belgijskim rządem, który uznał potrzebę tego typu pomocy, trwały kilka miesięcy. Belgia jest trzecim krajem, który zdecydował się na organizację korytarzy humanitarnych jako bezpiecznej i legalnej formy wsparcia dla najbardziej potrzebujących uchodźców. Włochy przyjęły już ok. 1000 uchodźców syryjskich z Libanu, a 7 listopada br. podpisano tam porozumienie o przyjęciu kolejnej grupy 1000 osób. We Francji 14 marca br. zapadła decyzja o przyjęciu 500 osób; pierwsze rodziny przyleciały w lipcu, a jutro dotrze tam kolejna grupa uchodźców.

Źródło: KAI, informacje własne

Podziel się

Wiadomość