Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Obchody I Światowego Dnia Ubogich zaplanowano w całej Polsce

Papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Brzegach, lipiec 2016. Fot. Mazur/catholicnews.org.uk

Światowy Dzień Ubogich będzie obchodzony w niedzielę, 19 listopada, pod hasłem „Nie miłujmy słowem, ale czynem”.

Światowy Dzień Ubogich odbędzie się po raz pierwszy. Papież Franciszek ustanowił go na zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Kolejne będą wypadać w każdą XXXIII niedzielę zwykłą – tydzień przed uroczystością Chrystusa Króla. „Kto zamierza kochać tak, jak kochał Jezus, powinien postępować zgodnie z Jego przykładem, i to przede wszystkim wtedy, kiedy jest wezwany do okazania miłości ubogim” – napisał papież w orędziu.

W Polsce obchody zaplanowano w kilku miastach.

Wesprzyj Więź.pl

Warszawa

Warszawskie obchody będą się wiązały się z nową akcją Caritas Polska „Tytka charytatywna”. Chodzi w niej o to, aby wypełnić papierowe torby artykułami pierwszej potrzeby – żywnością lub np. środkami czystości – i przekazać ubogim. Do udziału w akcji w czwartek, 16 listopada, zaproszą pracownicy jadłodajni Caritas przy ul. Żytniej 1A wraz z biskupem Rafałem Markowskim, którzy wspólnie przygotują obiad dla ubogich i bezdomnych.

W niedzielę, 19 listopada, o godz. 11 w kościele przy ul. Miodowej 13 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. Przez cały dzień w podziemiach kościoła, w Jadłodajni, będzie trwało świętowanie z bezdomnymi i najuboższymi Warszawy. O godz. 9.30 wystąpi z koncertem Magdalena Frączek.

Wieczorem w koncercie charytatywnym organizowanym przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej w sanktuarium św. Faustyny przy ul. Żytniej 1 wystąpi Agnieszka Musiał. Recital dedykowany jest wszystkim, którzy korzystają z pomocy diecezjalnej Caritas. To również forma podziękowania tym, którzy wspierają organizację: darczyńcom, wolontariuszom i lokalnym władzom. Początek koncertu o godz. 19.

Na terenie parafii przy ul. Żytniej Caritas prowadzi jadłodajnię dla ubogich, schronisko dla bezdomnych kobiet i mężczyzn oraz łaźnię i magazyn odzieżowy. Z pomocy świadczonej w tym miejscu korzysta codziennie ponad 300 osób. Ponadto w specjalistycznym schronisku dla bezdomnych przy ul. Wolskiej 172 codziennie przebywa 100 mężczyzn, którzy w większości wymagają pomocy pielęgnacyjnej i medycznej.

Kraków

W kościele św. Barbary na Małym Rynku trwa już modlitewne Jerycho – nieustanna adoracja przed Najświętszym Sakramentem. Główną intencją jest modlitwa za ubogich, Kraków, całą archidiecezję oraz dzieło nowej ewangelizacji.

– Będziemy modlić się w intencjach naszej biedy, nie tylko tej materialnej. Także za ludzi, którzy podjęli trud organizacji tygodniowych obchodów Światowego Dnia Ubogich, abyśmy byli dla siebie braćmi, zauważali wzajemne potrzeby, pomagali sobie nawzajem, wspierali się na drodze, którą wszyscy zmierzamy – wyjaśnia Krystyna Sobczyk z Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Krakowskiej. Modlitewne Jerycho zakończy się 18 listopada Mszą św. o 20 w kościele św. Barbary.

Na Małym Rynku w Krakowie uruchomiono Namiot Spotkań, który będzie czynny do niedzieli. – W tym miejscu najważniejsze jest spotkanie z drugim człowiekiem – podkreśla s. Teresa Pawlak, rzecznik prasowy ŚDU w archidiecezji krakowskiej.

Namiot Spotkań to przestrzeń, w której spotykać się będą ubodzy i potrzebujący z wolontariuszami i mieszkańcami Krakowa. W organizacji Namiotu został zastosowany system no logo. – Nie chcemy, żeby osoba, która przyjdzie do naszego Namiotu, czuła się zaetykietowana, wysłana do konkretnej instytucji – wyjaśnia s. Teresa i dodaje, że nie ma tu rozróżnienia na wolontariuszy i ludzi, którzy korzystają z pomocy. – Nie ma podziału na tych, którzy dają i tych, którzy biorą – podkreśla.

W Namiocie będzie można uzyskać porady specjalistów – prawnika i doradcy zawodowego oraz porady dotyczące pielęgnacji osób chorych w domach. Oprócz tego zaplanowano warsztaty kulinarne i pisarskie. Będzie też możliwość spróbowania swoich sił w koronkarstwie i technice zdobniczej decoupage’u.

Ubodzy dostaną przewodnik „Gdzie zjeść, spać, umyć się”, przygotowany przez wspólnotę Sant’Egidio. Umieszczono w nim informacje dotyczące m.in.: warunków przyjęcia do poszczególnych placówek, dokładnego opisu formy pomocy, godzin otwarcia czy wskazówek dotyczących dojazdu. Można również zapoznać się z procedurą wyrobienia dowodu osobistego czy ubiegania się o zasiłek.

Przewodnik ma być także narzędziem do budowania relacji z ubogimi. – Często przechodnie zaczepiani na ulicy nie udzielają potrzebującym pomocy nie dlatego, że tego nie chcą, ale dlatego, że nie wiedzą co powiedzieć, gdzie skierować taką osobę – wyjaśnia Gabriela Waśko ze wspólnoty Sant’Egidio. Jak dodaje, informacje zawarte w przewodniku mogą w takiej sytuacji być przydatne także dla tych, którym nie jest obojętny los ubogich.

Od 16 do 19 listopada w Bazylice Mariackiej będą trwały rekolekcje „Ubogi niech do mnie przyjdzie” prowadzone przez ks. Mirosława Toszę i wspólnotę Betlejem. Zakończą się w niedzielę wspólnym posiłkiem, wieczorem zaś odbędzie się ekumeniczny koncert uwielbienia w Namiocie Spotkania.

Częstochowa

Tygodnik katolicki „Niedziela” przekaże egzemplarze Ewangelii osobom biednym, bezdomnym, m.in. w schroniskach dla bezdomnych na terenie Częstochowy, a także innych miejsc archidiecezji częstochowskiej.

Pomysłodawcą inicjatywy Ewangelia od „Niedzieli” jest biskup Andrzej Przybylski, który podkreśla, że „nie mamy srebra ani złota, ale chcemy dać słowo Boga, słowo Ewangelii, znak miłości Bożej”.

– Ewangelia mówi, że Bóg Cię kocha. Słowo Jezusa pełne miłości trafia do ludzkiego serca. Bardzo często Ewangelia jest mocą, ratunkiem w trudnych chwilach – mówił bp Przybylski podczas spotkania z redaktorami „Niedzieli”.

Poznań

Tydzień nieustannego różańca, całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, post w intencji ubogich, posługa i ewangelizacja w „Autobusie pomocy” oraz spotkania w placówkach i instytucjach świadczących pomoc potrzebującym – to inicjatywy przygotowane przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej i wspólnoty ewangelizacyjne z okazji Tygodnia Ubogich.

– Dzień ten ma nas uczulić na ubogich, często ukrytych, samotnych i nieznanych. W odpowiedzi na apel papieża Franciszka o zaangażowanie się w konkretną posługę wobec najuboższych przygotowaliśmy inicjatywy modlitewne oraz spotkania i wydarzenia mające na celu zwrócenie uwagi na osoby ubogie i bezdomne oraz okazanie im konkretnej pomocy – mówi Marek Misiek z poznańskiej Caritas.

Podkreśla, że punktem kulminacyjnym święta będzie Msza św. o godz. 15 pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego w intencji wszystkich ubogich i osób im posługującym w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry. Eucharystię poprzedzi ewangelizacja uliczna.

– Przez cały tydzień w jadłodajniach prowadzonych przez siostry albertynki, franciszkanki Rodziny Maryi, urszulanki i elżbietanki oraz w ośrodkach świadczących pomoc ubogim będziemy zbierali i zapisywali intencje, które złożymy na ołtarzu w niedzielę podczas wspólnej Eucharystii z ubogimi – podkreśla Misiek. Jak dodaje, po Mszy św. na placu Wolności będzie wspólne świętowanie. – Będzie tam można zjeść ciepły posiłek, a osoby będące w trudnej sytuacji życiowej dowiedzą się, jak i gdzie mogą korzystać ze stałej pomocy – mówi.

Wspólnota Sant’Egidio odbędzie spotkanie z ubogimi na dworcu PKP w czwartek, 16 listopada, o godz. 21.

W piątek i w sobotę w godz. 17-21 kursował będzie „Autobus pomocy”. W pojeździe potrzebujący będą mogli ogrzać się i zjeść ciepły posiłek.

Kielce

Msza św. pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn, spotkanie parafialnych kół Caritas i złożenie darów dla osób w potrzebie, wspólna modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego, integracyjna agapa oraz „Tytka Charytatywna” złożą się na organizowane po raz pierwszy obchody Światowego Dnia Ubogich w Kielcach.

Wesprzyj Więź

Spotkanie w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Żeromskiego 36 B, które prowadzi kieleckie koło Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta, zacznie się o godz. 14.30. Zaplanowana jest Eucharystia w intencji ubogich pod przewodnictwem ks. bp. Mariana Florczyka w kaplicy schroniska, następnie Koronka do Miłosierdzia Bożego, czas na świadectwa oraz poczęstunek.

***

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Polsce ponad 33 tys. osób nie ma domu, z czego 83,5 proc. to mężczyźni. Caritas prowadzi w Polsce 96 placówek dla osób bezdomnych. Schroniska, noclegownie i ogrzewalnie w normalnym trybie mogą udzielić pomocy ponad 2,6 tys. osób. W trakcie silnych mrozów placówki te przyjmują jednak większą liczbę potrzebujących. W pomocy osobom bezdomnym placówki Caritas współpracują z policją i strażą miejską.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość