Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Międzynarodowa Rada Oświęcimska apeluje o przeciwdziałanie rasizmowi i broni prof. Bartoszewskiego

Uczestnicy Marszu Niepodległości w Warszawie niosą transparent Obozu Narodowo-Radykalnego, 11 listopada 2017 r. Fot. TG Sokół Lublin / na licencji CC

Z ogromnym niepokojem obserwujemy odradzanie się postaw rasistowskich i antysemickich oraz wtargnięcie w przestrzeń publiczną mowy nienawiści i agresywnego nacjonalizmu – czytamy w uchwale Rady.

Międzynarodowa Rada Oświęcimska przyjęła dwie uchwały na posiedzeniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 13 listopada – poinformowała „Gazeta Wyborcza”.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Pierwszy dokument odnosi się do niedawnych ataków na Władysława Bartoszewskiego. 28 października prezenter „Wiadomości” TVP Michał Adamczyk sugerował na Twitterze, że Bartoszewski został wypuszczony z Auschwitz nieprzypadkowo. Rada protestuje „przeciwko oszczerczym atakom wymierzonym w dobre imię śp. Władysława Bartoszewskiego, głównego architekta i wieloletniego przewodniczącego gremium”. „Przekłamywanie i naigrawanie się z cierpień więźnia jest w istocie haniebnym atakiem na pamięć o wszystkich ofiarach niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. W kwestiach oświęcimskich każde kłamstwo uderza w powojenny moralny ład świata” – czytamy.

Druga uchwała dotyczy rasizmu. Rada „z ogromnym niepokojem” obserwuje „odradzanie się postaw rasistowskich i antysemickich oraz wtargnięcie w przestrzeń publiczną mowy nienawiści i agresywnego nacjonalizmu”. „Znając tragiczną historię Auschwitz-Birkenau nie ma wątpliwości, dokąd może to prowadzić. Dlatego apelujemy do rządów europejskich o zdecydowane reagowanie i skuteczne przeciwdziałanie” – napisali członkowie Rady.

Międzynarodowa Rada Oświęcimska została powołana przez premiera Jerzego Buzka w 2000 roku jako ciało opiniodawczo-doradcze. Pierwszym przewodniczącym był prof. Władysław Bartoszewski, jego następczynią od 2014 roku jest prof. Barbara Engelking. W skład gremium wchodzi 25 osób z całego świata, m.in. Awner Szalew, dyrektor Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, Henryk Wujec – działacz opozycji antykomunistycznej, Grzegorz Ryś – arcybiskup metropolita łódzki oraz dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Piotr M.A. Cywiński.

Podziel się

Wiadomość