Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Chrześcijanie wobec praw człowieka – sesja 40 lat później

Tadeusz Mazowiecki

W listopadzie 1977 roku odbyła się pamiętna sesja „Chrześcijanie wobec praw człowieka” zorganizowana przez Tadeusza Mazowieckiego. W czterdziestą rocznicę tamtego wydarzenia dyskusję przygotowują rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, kwartalnik „Więź” i warszawski Klub Inteligencji Katolickiej.

W listopadzie 1977 roku w warszawskim KIK-u odbyła się sesja „Chrześcijanie wobec praw człowieka” zorganizowana przez Tadeusza Mazowieckiego. Po jej zakończeniu ówczesny redaktor naczelny miesięcznika „Więź” otrzymał m.in. list od kard. Karola Wojtyły. „Chrześcijaństwo, które ze swych własnych źródeł czerpie przeświadczenie o szczególnej wartości człowieka, ma też szczególnie wiele powodów, aby stawać się rzecznikiem jego praw w różnych sytuacjach dziejowych” – pisał metropolita krakowski na pół roku przed konklawe z października 1978 roku. Podkreślił też, że świadomość chrześcijan „musi stawać się w tej dziedzinie coraz dojrzalsza”.

Wesprzyj Więź

W czterdziestą rocznicę tamtego wydarzenia – 9 grudnia o g. 10 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie – odbędzie się specjalna sesja podczas I Kongresu Praw Obywatelskich, organizowanego przez rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara. Będzie ona poświęcona dzisiejszej postawie chrześcijan wobec kwestii praw człowieka. Paneliści zastanowią się, co w ciągu tych czterech dekad zmieniło się w rozumieniu praw człowieka? Co zmieniło się w Kościele? Co zmieniło się w Kościele powszechnym – a co w Kościele w Polsce?

Wesprzyj Więź.pl

Zaproszonych gości przywita rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar. Wprowadzenie historyczne wygłosi prof. Andrzej Friszke, członek redakcji „Więzi”. W dyskusji udział wezmą: dr Dominika Kozłowska – redaktor naczelna miesięcznika „Znak”, prof. Andrzej Rzepliński – były prezes Trybunału Konstytucyjnego, prof. Aleksander Stępkowski – założyciel i prezes zarządu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”, Kazimierz M. Ujazdowski – poseł do Parlamentu Europejskiego i wiceprzewodniczący Komisji do spraw Konstytucyjnych oraz prof. Tadeusz J. Zieliński – prorektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Prowadzącym rozmowę będzie naczelny kwartalnika „Więź” Zbigniew Nosowski.

Po otrzymaniu 120 zgłoszeń organizatorzy informują, że wszystkie miejsca siedzące na sali są już zajęte.

Podziel się

Wiadomość