Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Lekarz z Lampedusy wśród kawalerów Orderu Uśmiechu

Lampedusa. Fot. Noborder Network / na licencji CC

Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu zdecydowała o przyznaniu tego tytułu na swoim jesiennym posiedzeniu w Warszawie.

Po analizie wniosków otrzymanych od dzieci z całego świata ogłoszono, że do grona kawalerów Orderu Uśmiechu dołączy sześć kolejnych osób: lekarz Pietro Bartolo, koszykarz Marcin Gortat, siostra Łucja (Eugenia Jakubowicz) – dyrektor i opiekun Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Dzieci w Piszkowicach, Elżbieta Małanicz-Onoszko – autorka i realizatorka Metody Ruchomych Kolorowych Nut, działacz społeczny Ireneusz Niewiarowski i Aleksandra Pohorodecka – honorowa prezes Polskiej Macierzy Szkolnej.

Wesprzyj Więź.pl

Pietro Bartolo to lekarz pracujący na Lampedusie, który od 26 lat kieruje jedyną na tej wyspie przychodnią. Regularnie przyjeżdża na włoskie nadbrzeże, by zbadać i udzielić pierwszej pomocy przybyłym do brzegu ludziom. Robi wszystko, by łączyć rodziny, które rozdzieliły się w drodze do Europy. Jako ginekolog często odbiera porody od przybyłych na łodziach ciężarnych kobiet. Z jego inicjatywy obok izby przyjęć powstała kolorowa sala zabaw dla dzieci.

Włoski doktor jest jedną z głównych postaci filmu Gianfranca Rosiego „Fuocoammare. Ogień na morzu” (Złoty Niedźwiedź na festiwalu w Berlinie w 2016 roku) oraz bohaterem książki „Lekarz z Lampedusy”. „Bartolo – z pomocą dziennikarki Lidii Tilotty – przybliża nam rysy twarzy uchodźców, obrazuje ich cierpienia, troski i nadzieje. Opowieść ta streszcza jak w pigułce to, czym jest Europa. Z jej piękną twarzą, która przyciąga tu co raz to nowych ludzi ze wszystkich kultur świata, ale przypomina także o brzydkiej twarzy Europy: hedonizmie, nihilizmie i narcyzmie” – pisał u nas o „Lekarzu z Lampedusy” Bartosz Bartosik.

Wesprzyj Więź

Za swoją pracę Pietro Bartolo otrzymał liczne wyróżnienia, m.in. tytuł kawalera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej oraz Polską Nagrodę imienia Sergia Vieiry de Mello.

Order Uśmiechu przyznawany jest od 1968 roku. Z wnioskiem o jego przyznanie mogą występować tylko osoby, które nie ukończyły 18 lat. Przez blisko 50 lat wyróżniono ponad tysiąc osób. Do grona kawalerów Orderu Uśmiechu należą m.in. papież Franciszek, Jan Paweł II, Dalajlama XIV, Matka Teresa z Kalkuty, ks. Jan Twardowski, Jacek Kuroń, Irena Sendlerowa, Anna Dymna, prof. Zbigniew Religa, prof. Marian Zembala i Jakub Błaszczykowski.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość