Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Czym powinno być bierzmowanie? Za dwa tygodnie kongres na Jasnej Górze

Abp Grzegorz Ryś. Fot. Archidiecezja Łódzka

W życiu wiary bierzmowanie niczego nie zamyka, raczej wszystko otwiera. Choć wcale nie musi tak być i w rzeczywistości naszego Kościoła często nie bywa – mówi abp Grzegorz Ryś. I organizuje poświęcony bierzmowaniu Kongres Nowej Ewangelizacji.

Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem „Bierzmowanie – matura czy inicjacja chrześcijańska? Bierzmowanie – między mistagogią a misją” (mistagogia oznacza wtajemniczenie chrześcijańskie) odbędzie się na Jasnej Górze od 23 do 26 listopada. Jego tematem przewodnim będzie praca duszpasterska wśród młodych. Wydarzenie organizują Zespół ds. Nowej Ewangelizacji przy episkopacie Polski, Archidiecezja Częstochowska i ojcowie paulini.

Wesprzyj Więź.pl

– Wszyscy zgodzimy się, że, ogromną szansę ewangelizacyjną stwarza przygotowanie do sakramentu bierzmowania, a także samo jego przyjęcie jako punkt wyjścia, a nie dojścia. Bierzmowanie jest przecież jednym z trzech sakramentów inicjacji chrześcijańskiej! Niczego nie zamyka, raczej wszystko otwiera w życiu wiary – podkreśla abp Grzegorz Ryś. – Choć, i tu pewnie znów wszyscy się zgodzimy, wcale nie musi tak być, i w rzeczywistości naszego Kościoła często nie bywa – dodaje przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji.

Podczas wydarzenia przemawiać będą m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella, nowy metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego przy KEP bp Marek Mendyk, Szymon Grzelak z warszawskiego ośrodka Fundacji Homo Homini im. Karola de Foucauld (zajmującej się wspieraniem rodzin oraz pomocą dla pedagogów i nauczycieli), ks. Krzysztof Guzowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Obok wykładów istotne będą warsztaty, podczas których uczestnicy poznają nowe metod pracy z kandydatami do bierzmowania.

Wesprzyj Więź

– Wierzę, że kongres będzie okazją do spotkania osób współtworzących środowiska nowej ewangelizacji ze wszystkimi zaangażowanymi w katechizację: księżmi, katechetami świeckimi, osobami życia konsekrowanego, animatorami małych parafialnych grup formacyjnych – mówi abp Ryś.

Poprzedni kongres odbył się dwa lata temu w Skrzatuszu i dotyczył ewangelizacji środowisk wiejskich.

Szczegóły i zapisy na stronie kongres.bierzmowanie.org

Podziel się

Wiadomość