Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Pierwszy Arab „Sprawiedliwym wśród Narodów Świata”

Ogród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Yad Vashem. Fot. Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem przyznał ten tytuł pośmiertnie egipskiemu lekarzowi Mohamedowi Helmy’emu (1901-1982).

Podczas uroczystości w niemieckim MSZ w Berlinie ambasador Izraela w Niemczech Jeremy Issacharoff przekazał medal i dyplom kuzynowi Helmy’ego, Nasserowi Kotby, który z tej okazji przyjechał z Kairu. Obecni byli także członkowie uratowanych rodzin żydowskich, żyjący obecnie w Nowym Jorku.

Wesprzyj Więź.pl

Medal „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata” Yad Vashem przyznał dr. Helmy’emu już w 2013 roku. Jednak wówczas jego rodzina odmówiła przyjęcia tego wyróżnienia, gdyż pochodziło ono z Izraela.

Wesprzyj Więź

Mohamed Helmy przyjechał do Berlina z Egiptu w 1922 roku na studia medyczne, a po ich ukończeniu pracował jako urolog w Instytucie Roberta Kocha. Ponieważ został uznany za nie-Aryjczyka, objął go zakaz pracy, przez pewien czas był też aresztowany przez narodowych socjalistów.

Medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” jest najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym dla nie-Żydów przyznawanym od 1963 roku przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie osobom, które bohatersko, z narażeniem życia i bezinteresownie, nieśli pomoc prześladowanym Żydom podczas II wojny światowej. Do końca 2016 roku odznaczenie otrzymało 26 513 osób. Wśród nich jest 6 706 obywateli Polski.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość