Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Franciszek z nowym apelem w sprawie imigrantów: czas na powitanie i objęcie przybywających

Papież Franciszek, marzec 2013 r. Fot. Jeffrey Bruno / Flickr

Biblia mówi jasno: przyjmijcie przybysza, ponieważ i wy byliście uchodźcami w Egipcie. Jezus także był uchodźcą – mówił papież w czwartek podczas spotkania z młodzieżą.

Franciszek wystąpił 26 października z nowym apelem w sprawie imigrantów. Rozmawiając przez internet z rzymskiej siedziby fundacji Scholas Occurrentes z młodzieżą z Houston w Teksasie zwrócił się „do wszystkich narodów, aby pomagały imigrantom, ponieważ są oni obietnicą życia na przyszłość”. Samych imigrantów wezwał: – Dbajcie o naród, który was przyjmuje, respektujcie jego prawa, maszerujcie jak bracia w tym marszu miłości.

Wesprzyj Więź.pl

Papież przypomniał, że wszyscy mieszkańcy krajów Ameryki Południowej są metysami i zwrócił się do Europejczyków: – Nie zapominajcie, że i wy jesteście metysami w następstwie wielkich wędrówek ludów w czasach barbarzyńców i Wikingów. Nie czas bawić się w aseptyczne laboratorium. To czas, aby przyjmować przybywających i respektować prawa narodów, które ich goszczą – powiedział.

Franciszek podkreślił, że i on jest synem emigrantów „i gdyby nie osoby, które okazały gościnę moim rodzicom, nie byłbym tu dzisiaj z wami”. Dodał, że nie ma nic piękniejszego od przyjęcia przybyszów z innych krajów i ubogacenie się przez dialog z nimi. – Nie ja to mówię, lecz osoba znacznie ode mnie ważniejsza, to mówi Bóg. Biblia mówi o tym jasno: przyjmij przybysza, uchodźcę, ponieważ i wy byliście uchodźcami w Egipcie. Jezus także był uchodźcą – mówił papież.

Wesprzyj Więź

Zwracając się na koniec do tzw. dreamers (dzieci nielegalnych imigrantów do Stanów Zjednoczonych, którym grozi wydalenie przez aktualną administrację amerykańską) Franciszek oświadczył: – Pierwsze, co wam powiem, to że modlę się za was. Druga rzecz, to prośba, byście nadal marzyli. Zbliżali się do osób, które was darzą miłością i które chcą was bronić w tym trudnym momencie. Nie żywcie do nikogo nienawiści.

Rzymska siedziba fundacji Scholas Occurrentes na placu San Callisto na Zatybrzu istnieje od czerwca tego roku. Sama fundacja powstała w 2013 z inicjatywy papieża Argentyńczyka jako kontynuacja jego zaangażowania jako arcybiskupa Buenos Aires na rzecz młodzieży szkolnej przez szerzenie kultury spotkania i poszanowanie dla odmienności innych. W czasie wizyty na Zatybrzu Franciszek rozmawiał z młodymi z Meksyku, Paragwaju, Argentyny, Portoryko i Teksasu.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość