Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Nie żyje Zofia Bartoszewska

Zofia i Władysław Bartoszewscy podczas 70. rocznica powstania warszawskiego. Uroczysta Msza polowa na Placu Krasińskich w Warszawie 31 lipca 2014 r. Fot. Maciej Śmiarowski / KPRM

19 października w wieku 90 lat zmarła Zofia Bartoszewska, wdowa po historyku i działaczu katolickim Władysławie Bartoszewskim, w czasach PRL zaangażowana w działalność opozycyjną.

Zofia Bartoszewska, z domu Makuch urodziła się 1927 r. w Warszawie. W czasie okupacji działała w Szarych Szeregach, potem jako sanitariuszka uczestniczyła w powstaniu warszawskim. Cudem uniknęła rozstrzelania podczas rzezi Woli.

Z wykształcenia była filologiem polskim i pracowała jako redaktorka wydawnicza. W 1967 r. wzięła ślub z Władysławem Bartoszewskim. Była jego drugą żoną. Bartoszewscy byli ze sobą bardzo związani, przeżyli razem prawie pół wieku.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

– Mieliśmy mnóstwo wspomnień, pięknych chwil. Bardzo go kochałam i wciąż kocham. Zawsze byliśmy razem: on ze mną, ja z nim. Wraz z jego śmiercią skończyło się dla mnie już życie – mówiła w rozmowie z „Super Expressem”.

Władysław Bartoszewski zmarł 24 kwietnia 2015 r. w Warszawie. Był historykiem, publicystą, pisarzem, działaczem społecznym, dyplomatą – m.in. dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych oraz doradcą premierów Donalda Tuska i Ewy Kopacz. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, działaczem Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnikiem powstania warszawskiego, więźniem Auschwitz.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość