Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Zapowiedź zmian w Muzeum II Wojny Światowej: „przekaz musi być bardziej wyrazisty i jasny”

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Fot. Więź

W poniedziałek w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja „Wojna i pamięć”. W jej trakcie rozmawiano także o kształcie wystawy głównej muzeum.

– Obecna wersja wystawy głównej jest wynikiem subiektywnego doboru informacji i subiektywnej narracji opartej na obiektywnych treściach – mówił cytowany przez PAP Grzegorz Berendt, obecny wicedyrektor placówki. Według niego przekaz wystawy głównej powinien zostać „uzupełniony w części dotyczącej Polski”: – Musi on być bardziej zwarty, wyrazisty i jasny. To będzie naszym głównym celem w najbliższych latach – zadeklarował Berendt.

Dodał jeszcze, że w przygotowaniu są m.in. „informacje o skali zbrodni dokonanych przez reżim bolszewicki na terenie Związku Sowieckiego do września 1939 roku” oraz materiały ukazujące „martyrologię duchowieństwa chrześcijańskiego w nazistowskich obozach koncentracyjnych”.

To kolejna w ostatnim czasie zapowiedź zmiany wystawy głównej. We wrześniu pisaliśmy o rzekomym błędzie wystawy, który dla pełniącego obowiązki dyrektora placówki dr Karola Nawrockiego stał się pretekstem do zapowiedzi wprowadzenia zmian w ekspozycji. Zapowiedzi słyszeliśmy także w kwietniu, gdy decyzją wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego MIIWŚ połączono z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku i wymieniono kierownictwo tego pierwszego.

Swój stosunek do Muzeum II Wojny Światowej – oraz oczekiwania wobec niego – wicepremier Gliński wyraził rok temu w sejmowym wystąpieniu w odpowiedzi na pytania posłów Platformy Obywatelskiej: – Zamiast zbudowania sensownego muzeum, które by oddawało hołd, a z drugiej strony prezentowało pamięć o wojnie obronnej, o Westerplatte, buduje się gigantyczne muzeum poświęcone abstrakcyjnej idei uniwersalistycznej wojny – mówił. Zdaniem wicepremiera w MIIWŚ „musi być wyrażone, także w większym czy w głębszym sensie tego słowa, stanowisko tych polityków, którzy obecnie mają mandat społeczny, dotyczące polityki historycznej”.

Wesprzyj Więź

Zapowiedzi wicepremiera wywołały protesty w środowisku muzealników i historyków. „Żaden z nas nie zaprojektowałby wystawy Muzeum II Wojny Światowej dokładnie tak, jak ona wygląda dzisiaj. Obaj uznajemy jednak, że wystawa oddaje zarówno prawdę historyczną w wymiarze ogólnego obrazu wojny, jak i szczególne miejsce w niej Polski. Jesteśmy zgodni, że Muzeum II Wojny Światowej, w jego obecnej formie, stwarzałoby wyjątkową szansę dla Polaków, by dowiadywali się o wojnie poza Polską, a dla zagranicznych zwiedzających – poznawania polskiej historii” – pisali historycy Andrzej Nowak i Timothy Snyder w liście do ministra Glińskiego.

Idea budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku powstała na przełomie 2007 i 2008 roku. Placówkę otworzył pomysłodawca, twórca i pierwszy dyrektor muzeum prof. Paweł Machcewicz.

Recenzje wystawy pisali u nas Bartosz Bartosik i Jerzy Sosnowski.

Podziel się

Wiadomość