Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Polak: Obchody 100-lecia episkopatu odbędą się w Gnieźnie w kwietniu 2019 roku

Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas nabożeństwa dziękczynno-pokutnego za 1050. lat chrześcijaństwa w Polsce w trakcie X Zjazdu Gnieźnieskiego, 11 marca 2016 r. Fot. Paweł Kęska/Zjazd Gnieźnieński

Biskupi zgromadzą się wokół prymasa, bo to właśnie prymasi aż do kard. Józefa Glempa z urzędu przewodniczyli Konferencji Episkopatu Polski – mówi w rozmowie z KAI prymas Polski abp Wojciech Polak.

Obchody 100-lecia Konferencji Episkopatu Polski odbędą się w Gnieźnie w kwietniu 2019 roku – zapowiada metropolita gnieźnieński. Będzie to rocznica pierwszego spotkania w pełnym składzie Konferencji Episkopatu Polski po odzyskaniu niepodległości.

Wesprzyj Więź.pl

Abp Polak przypominał, że w sierpniu Rada Biskupów Diecezjalnych podjęła decyzję, gdzie odbędą się obchody 100-lecia KEP. Biskupi polscy zaraz po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku spotykali się w Warszawie, jednak pierwszy zjazd Konferencji w pełnym składzie odbywał się od 24 do 29 sierpnia 1919 roku w Gnieźnie pod przewodnictwem kard. Edmunda Dalbora, prymasa Polski, metropolity gnieźnieńskiego i poznańskiego. Wówczas przyjęto statut Konferencji Episkopatu Polski oraz podjęto decyzję, że przewodniczyć jej będzie prymas rezydujący w Gnieźnie, a nie ówczesny metropolita warszawski kard. Aleksander Kakowski, który nosił tytuł prymasa Królestwa Polskiego, nadany jego poprzednikom z inicjatywy władz carskich.

22 kwietnia 2019 roku, w wigilię uroczystości św. Wojciecha, wszyscy członkowie KEP przyjadą do Gniezna, aby wziąć udział w obchodach jej 100-lecia, które przypadną nazajutrz. Będzie to tzw. niedziela biała, czyli pierwsza po Wielkanocy. – Z okazji jubileuszu zostanie zorganizowana także specjalna sesja poświęcona historii episkopatu – zapowiada abp Polak.

Wesprzyj Więź

– Biskupi zgromadzą się wokół prymasa, bo to właśnie prymasi aż do kard. Józefa Glempa z urzędu przewodniczyli Konferencji Episkopatu Polski – wyjaśnia metropolita gnieźnieński. Dodaje, że dopiero z inicjatywy Watykanu zadecydowano w latach dziewięćdziesiątych, aby przewodniczący KEP był wybierany – z możliwością sprawowania tej funkcji przed dwie kadencje. Dlatego kard. Glemp jako pierwszy poddał się procesowi wyboru.

Prymas Polak zapowiedział, że jubileuszowe spotkanie KEP w Gnieźnie powinno być okazją do refleksji nad jej współczesną rolą i zadaniami.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość