Zima 2024, nr 4

Zamów

Jan Paweł II ogłoszony patronem polsko-ukraińskiego pojednania

Papież Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. Gniezno, czerwiec 1979 r. Fot. Barbara Bartkowiak

Potrzebujemy jego wstawiennictwa, gdyż nasze relacje potrzebują balsamu, który ukoiłby ból powstały w wyniku konfliktu i zbrodni między Ukraińcami i Polakami – mówił abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego, podczas liturgii w Watykanie.

Jan Paweł II został ogłoszony patronem polsko-ukraińskiego pojednania. Nabożeństwo odbyło się 11 października przy jego grobie w bazylice św. Piotra w Rzymie. Uroczystości przewodniczył abp Szewczuk, koncelebrowali ks. Stefan Batruch z Lublina i o. Genezjusz Wiomar CSSB – protoarchimandryta zakonu bazyliańskiego św. Jozafata. Liturgię sprawowano w językach ukraińskim, polskim, angielskim i włoskim.

– To wielki dar, że możemy się modlić przy grobie św. Jana Pawła II, który odegrał ogromną rolę w przełamywaniu podziałów między narodami, Kościołami i religiami, w szczególny sposób między narodami Polski i Ukrainy – powiedział w kazaniu. Zaznaczył, że idea pojednania po II wojnie światowej leży u podstaw zjednoczonej Europy.

Przypomniał drogi prowadzące do tego celu, zapoczątkowane właśnie przez papieża z Polski. Chodzi zwłaszcza o dwa spotkania przedstawicieli Synodu Biskupów UKGK i Konferencji Episkopatu Polski, do jakich doszło 8 i 17 października 1987 roku w Rzymie z inicjatywy Jana Pawła II. Wówczas  ogłoszono „Deklarację o polsko-ukraińskim przebaczeniu i pojednaniu”.

– Potrzebujemy wstawiennictwa św. Jana Pawła II, gdyż – jak to powiedział w 1991 roku w Przemyślu – nasze relacje potrzebują balsamu, leku, który ukoiłby ból powstały w wyniku konfliktu i zbrodni między Ukraińcami i Polakami – mówił abp Szewczuk.

W rzymskim nabożeństwie uczestniczyli m.in. ambasadorzy przy Stolicy Apostolskiej: Ukrainy – Tetiana Iżewska i Polski – Janusz Kochański oraz seminarzyści Papieskiego Kolegium Ukraińskiego im. św. Jozafata, bazylianie z Rzymu i konsul honorowy Islandii w Warszawie Bogusław Szemioth.

O motywach oddania polsko-ukraińskiego pojednania pod patronat papieża z Polski abp Szewczuk mówił też w rozmowie z Radiem Watykańskim. –Musimy zrozumieć, że proces pojednania jest przede wszystkim procesem duchowym i musimy się nauczyć, jak stanąć ponad naszymi egoizmami, osobistymi i narodowymi. Potrzebujemy w tym tego patrona na niebiosach, aby dalej opiekował się tą świętą sprawą – powiedział.

Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików wziął dziś udział w konferencji prasowej, na której przedstawiono tegorocznych laureatów Nagrody Pojednania, przyznawanej przez Kapitułę Pojednania Polsko-Ukraińskiego. Zostali nimi Kongregacja dla Kościołów Wschodnich oraz trzy redakcje Radia Watykańskiego: polska, ukraińska i słowacka.

Arcybiskup zauważył, że watykańska dykasteria odegrała istotną rolę w procesie odrodzenia Kościoła greckokatolickiego również na ziemiach polskich. Z kolei, jak mówił,  Radio Watykańskie dzięki swoim codziennym programom i rzetelnym informacjom sprawia, że słowo papieży, ich inicjatywy mogły trafić do zwyczajnych wiernych. Kijowsko-halicki arcybiskup większy przyznał, że on sam właśnie za pośrednictwem Radia Watykańskiego po raz pierwszy usłyszał głos papieża, dowiedział się o idei pojednania z Polakami w 1987 r., a także co niedziela słuchał na kolanach zakazanych liturgii greckokatolickich nadawanych przez papieską rozgłośnię.

Więź.pl to personalistyczne spojrzenie na wiarę, kulturę, społeczeństwo i politykę.

Cenisz naszą publicystykę? Potrzebujemy Twojego wsparcia, by kontynuować i rozwijać nasze działania.

Wesprzyj nas dobrowolną darowizną:

Na konferencji prasowej abp Światosław Szewczuk podkreślił, że dziś Stolica Apostolska jest już niemal jedynym głosem na arenie międzynarodowej, który broni Ukrainy, przypomina o doświadczanej przez nią niesprawiedliwości i demaskuje medialne manipulacje dotyczące trwającego tam konfliktu. Jak podkreślił zwierzchnik ukraińskich grekokatolików, Watykan zawsze uważał, że nie jest to konflikt wewnętrzny, lecz międzynarodowy.

Z okazji 30. rocznicy wspomnianej deklaracji w Rzymie w dniach 10-12 października odbywa się konferencja międzynarodowa na temat „Kościół katolicki w procesie dialogu i pojednania polsko-ukraińskiego”.

Źródło: KAI/rv

Podziel się

Wiadomość