Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Dziedziniec Dialogu” po raz trzeci w Warszawie

„Dziedziniec Dialogu” 2013. Fot. Materiały prasowe

W dniach 16-20 października odbędzie się polska edycja „Dziedzińca Pogan”. Głównym punktem programu są debaty, dotyczące osi sporu między wiarą i niewiarą w przestrzeni nauki, kultury i społeczeństwa.

„Dziedziniec Pogan” został zainicjowany przez papieża Benedykta XVI. Spotkania wierzących z niewierzącymi odbyły się m.in. w Sztokholmie, Paryżu i Asyżu. Od 2013 roku wydarzenie – co dwa lata – ma miejsce w Warszawie pod nazwą „Dziedziniec dialogu”.

W tegorocznej edycji wezmą udział artyści, intelektualiści, naukowcy i duchowni. Spotkania odbędą się w miejscach stanowiących ważne ośrodki nauki, kultury i życia publicznego. W tym roku uczestników gościć będą: Centrum Nauki Kopernik, Teatr Wielki – Opera Narodowa, Uniwersytet Warszawski, Domu Arcybiskupów Warszawskich oraz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Wesprzyj Więź.pl

– Przed nami kolejna odsłona „Dziedzińca Dialogu”, do którego wracamy po dwóch latach. Podobnie jak w poprzednich edycjach, będzie to dialog różnych środowisk i światopoglądów. Chcemy w ten sposób pokazać nie tylko to, że istnieje możliwość dialogu dotykającego ważnych tematów. Chcemy także udowodnić, że ludzie potrafią ze sobą rozmawiać twórczo, merytorycznie, spokojnie i bez zbędnych emocji – mówi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Tematy dyskusji głównych dotyczą koncepcji człowieka (16.10.2017, godz. 17:00, Centrum Nauki Kopernik), wiary w demokracji liberalnej (18.10.2017, godz. 17:00, Aula Starego BUW-u) oraz źródeł piękna w sztuce (17.10.2017, godz. 17:00, Teatr Wielki).

Prelegentami debaty „Człowiek 2.0. Droga jednokierunkowa?” będą prof. Dariusz Jemielniak, ks. prof. UKSW Józef Kloch, prof. SWPS Kazimierz Krzysztofek i Katarzyna Szymielewicz. Podczas dyskusji „Gdzie jesteś, piękno? Między gustem, ekspresją i transcendencją” wysłuchamy Jana Kidawy-Błońskiego, prof. UKSW Jacka Kopcińskiego, dr Małgorzaty Ludwisiak i dr. Pawła Susida. Uczestnikami debaty „Wiara a kryzys demokracji liberalnej” będą natomiast Leszek Jażdżewski, dr Paweł Kowal, Aleksander Smolar i dr Krzysztof Mazur.

Nowością tej edycji będzie wewnętrzna debata przedstawicieli Kościoła katolickiego (19.10.2017, godz. 12:00, Dom Arcybiskupów Warszawskich). Wezmą w niej udział ks. Paweł Bortkiewicz, o. Jan Andrzej Kłoczowski OP, ks. Dariusz Kowalczyk SJ i ks. Alfred Marek Wierzbicki.

Przebieg spotkań będzie można śledzić na żywo w internecie za pośrednictwem strony www.dziedziniecdialogu.pl.

Uzupełnieniem debat głównych będą wydarzenia towarzyszące – spotkania, wykłady i autorskie projekty organizowane przez środowiska i instytucje, które włączyły się we współtworzenie „Dziedzińca Dialogu”. Jednym z nich jest debata „Prawda w mediach” zainicjowana przez środowisko dziennikarskie.

Kluczowym założeniem inicjatywy jest zapewnienie pluralizmu prezentowanych opinii. Zarówno tematy przewodnie, jak i wybór prelegentów, stały się przedmiotem konsultacji Rady Programowej „Dziedzińca Dialogu”, działającej pod auspicjami bp. Rafała Markowskiego. W jej skład wchodzą Zbigniew Nosowski i ks. Andrzej Draguła z Laboratorium „Więzi”. Sama idea wydarzenia jest mocno związana z nauczaniem Jana Pawła II: „Kto zamyka się na odmienność albo – co gorsza – próbuje tę odmienność zniszczyć, odbiera sobie możliwość zgłębienia tajemnicy ludzkiego życia.”.

Wesprzyj Więź

Przekaz wydarzenia będzie obecny także w przestrzeni miejskiej za pośrednictwem kampanii „Szanuję. Słucham.” organizowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Spoty kampanii zostaną wyświetlone w centrum Warszawy, a także na monitorach w komunikacji miejskiej i w pociągach Kolei Mazowieckich.

Organizatorami „Dziedzinca dialogu”są Archidiecezja Warszawska i Centrum Myśli Jana Pawła II.

Źródło: dziedziniecdialogu.pl

Podziel się

Wiadomość