Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Ryś: Nie zamykajmy się na potrzeby drugiego człowieka

Bp Grzegorz Ryś. Fot. BP KEP

Cały paradoks polega na tym, że mamy wszystkie narzędzia komunikacji i zero komunikacji między ludźmi – mówił abp Grzegorz Ryś podczas Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu.

Nominat metropolita łódzki w poniedziałek odprawił Mszę św. w kościele Matki Bożej Królowej Świata. Po niej odbyło się spotkanie, które prowadziła Joanna Nagay, członkini Stowarzyszenia „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum, organizatora Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Wśród poruszanych tematów znalazły się obchody Roku św. Brata Alberta oraz zakończonego już Roku Miłosierdzia. – Nie zamykajmy się na potrzeby drugiego człowieka. I nie chodzi tu tylko o potrzeby materialne, ale także o obecność, a czasem kilka zdań wymienionych z samotnym sąsiadem. Cały paradoks naszej kultury polega na tym, że mamy wszystkie narzędzia komunikacji i zero komunikacji między ludźmi – tłumaczył abp Ryś.

Wesprzyj Więź.pl

Nagay pytała arcybiskupa, jak rozumieć napięcie między Starym a Nowym Testamentem. – Mówiłem w homilii, że nie wolno przeciwstawiać sobie obu Testamentów. Napięcie między nimi ustępuje, gdy uświadomimy sobie, że Stary Testament spełnia się w Nowym na Jezusie Chrystusie, a w Nim na mnie – odpowiedział. – Miałem kiedyś problem ze zrozumieniem Psalmów. I ratującą podpowiedzią stała się rada, by modląc się nimi, pytać, jak ich treść spełnia się na Panu Jezusie, a przez Niego na mnie – wyznał abp Ryś.

Mówił też, by stale czytać Biblię i wracać często do tych samych tekstów. – Biskup Edward Dajczak, ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski, w ramach spotkań z młodymi przed Światowymi Dniami Młodzieży, zachęcał, by każdego dnia czytać Pismo Święte – dotąd, aż jakiś tekst nie wywoła w nas jakiegoś rezonansu: smutku, radości, uwielbienia, itp. Warto go zapisać na kartce i mieć przy sobie, by przez cały dzień co rusz wyciągać go z kieszeni. Gdy młodzi patrzyli na niego z niedowierzaniem, on wyznał, że robi tak od 40 lat – powiedział.

Wesprzyj Więź

– Trzymajcie kartki z tekstem Biblii w kieszeni blisko smartfona. Bez wątpienia, będziecie tam sięgać kilkadziesiąt razy dziennie – zachęcił słuchaczy abp Ryś.

Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej to imprezy o charakterze religijno-kulturalnym organizowane w Polsce od połowy lat 70. TKCh odbywają się do dziś w wielu diecezjach.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość