Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Literacki Nobel 2017 dla Kazuo Ishiguro

Kazuo Ishiguro, 2010 r. Fot. Bex Walton / na licencji CC

Jego twórczość odkrywa otchłań kryjącą się pod naszym złudnym poczuciem połączenia ze światem – czytamy w krótkim uzasadnieniu nagrody.

Nazwisko laureata odczytała dziś sekretarz Szwedzkiej Akademii prof. Sara Danius.

– Literacką Nagrodę Nobla otrzymuje angielski autor Kazuo Ishiguro, który w powieściach o ogromnym ładunku emocjonalnym odkrywa otchłań kryjącą się pod naszym złudzeniem połączenia ze światem – ogłosiła Danis. – Gdyby połączyć Jane Austin i Franza Kafkę, otrzymujemy Kazuo Ishiguro w pigułce. Potem można dodać do tego odrobinę Prousta. Jednocześnie Ishiguro jest pisarzem bardzo spójnym. Stworzył swoje własne uniwersum estetyczne – mówiła podczas konferencji prasowej sekretarz Akademii. Jak dodała, wszystkie dzieła laureata są cudowne, jej ulubionym jest „Pogrzebany olbrzym”, zaś „Okruchy dnia” to według niej arcydzieło.

Kazuo Ishiguro jest brytyjskim pisarzem japońskiego pochodzenia. Urodził się 8 listopada 1945 roku w Nagasaki. Po kilku latach wraz z rodziną przeprowadził się do Wielkiej Brytanii. Skończył filologię angielską i filozofię na Uniwersytecie w Kent, uczęszczał na zajęcia z kreatywnego pisania na Uniwersytecie Wschodniej Anglii. Obecnie mieszka w Londynie.

Debiutował w 1982 roku powieścią „Pejzaż w kolorze sepii” o kobiecie, którą prześladuje wspomnienie samobójstwa córki. Książka ta, wraz z drugą pozycją w dorobku pisarza – „Malarzem świata ułudy” – rozgrywa się w Japonii kilka lat po zakończeniu II wojny światowej.

Kluczowym wątkiem jego powieści wydaje się kwestia pamięci.

Najsłynniejszym dziełem Ishiguro są nagrodzone Bookerem „Okruchy dnia” (1989). Światowy rozgłos przyniosła jej filmowa ekranizacja w reżyserii Jamesa Ivory’ego z Anthonym Hopkinsem w roli głównej.

Ishiguro w swoich opowieściach nawiązywał do znanych gatunków: elementy kryminału znaleźć można w „Kiedy byliśmy sierotami” (2000), science fiction w „Nie opuszczaj mnie” (2005), zaś fantasy w „Pogrzebanym olbrzymie” (2015), ostatniej powieści laureata.

Wesprzyj Więź

Wszystkie powieści Kazuo Ishiguro zostały wydane w Polsce przez wydawnictwo „Albatros”.

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 116 lat. Jej polscy laureaci to Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. W ubiegłym roku Literacką Nagrodę Nobla otrzymał Bob Dylan.

Tegoroczny wybór zaskoczył bukmacherów. Wśród faworytów typowani byli m.in. Japończyk Haruki Murakami, kanadyjska pisarka Margaret Atwood, izraelski pisarz Amos Oz i kenijczyk Ngugi Wa Thiong’o.

Podziel się

Wiadomość