Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kard. Parolin: seksualne wykorzystywanie nieletnich to świętokradztwo

Pietro Parolin podczas wizyty w letniej rezydencji prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina w Soczi 23 sierpnia 2017 r. Fot. Kremlin.ru

Każde dziecko należy traktować poważnie i strzec go, aby mogło osiągać swoje cele i wejść w dorosły świat – mówił kard. Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu, podczas otwarcia rzymskiej konferencji „Godność dzieci w świecie cyfrowym”.

We wtorek na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim rozpoczęła się konferencja „Godność dzieci w świecie cyfrowym”. Wydarzenie po raz pierwszy zgromadziło ekspertów różnych specjalności i z różnych stron świata. Przemówienie z tej okazji wygłosił kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Wesprzyj Więź.pl

– Seksualne wykorzystywanie dzieci to nie tylko przestępstwo, ale także świętokradztwo, a więc profanacja tego, co święte, to znaczy obecności Boga w każdej istocie ludzkiej – mówił podczas otwarcia konferencji. – Większość z was, pracujących od dawna w tej dziedzinie, zdaje sobie dobrze sprawę z tego, że nadużycia seksualne wobec nieletnich to zjawisko ogromnie rozległe i rozpowszechnione – powiedział watykański hierarcha. W ostatnich dziesięcioleciach – mówił – „ta dramatyczna rzeczywistość z całą ostrością wypłynęła na światło dzienne w Kościele katolickim i wyszły na jaw bardzo poważne fakty”.

– Stopniowo zaczęto uświadamiać sobie szkody, jakich doświadczały ofiary, ich cierpienia i konieczność wysłuchania ich. Było to konieczne, aby później móc iść we właściwym kierunku, za pomocą szerokiego zakresu działań podejmowanych dla uzdrowienia ran, przywrócenia sprawiedliwości, zapobiegania podobnym przestępstwom, kształtowania formatorów i osób, które pracują z nieletnimi, a w dalszej perspektywie aby szerzyć i umacniać nową kulturę ochrony nieletnich, która zapewni skutecznie wzrastanie ich w zdrowych i bezpiecznych środowiskach – mówił najbliższy współpracownik papieża.

Zwrócił też uwagę, że „zaangażowanie w tej dziedzinie wymaga głębokiej uwagi ludzkiej, kompetencji i wytrwałości” i dodał, że „doświadczenie podpowiada nam, że tam, gdzie podejmowane są spójne i nieustanne wysiłki, wypływające z nich owoce są pozytywne i zachęcające”. Dzieje się to już, według niego, w Kościele oraz w różnych instytucjach i miejscach.

Kardynał zapewnił, że Kościół katolicki podejmuje „spójne i stałe wysiłki”, aby przeciwdziałać temu zjawisku, i to „nawet wtedy, gdy społeczeństwo ogólnie nie rozwinęło w sobie należytej wrażliwości”. Podkreślił, że działania te „należy kontynuować, rozszerzać i pogłębiać, aby godność i prawa nieletnich były strzeżone i chronione z jeszcze większą uwagą i skutecznością niż to było w przeszłości”.

Jego zdaniem ochrona dzieci przed nadużyciami nabiera dziś szczególnego wymiaru w świecie, w którym w szalonym tempie rozwijają się nowe technologie. Jest to, według niego, świat, w którym „dynamika rozwoju technicznego i gospodarczego wydaje się być nie do powstrzymania”. Zaznaczył, że zmiany te są kierowane i pobudzane przez „bardzo potężne interesy gospodarcze i polityczne i nie powinniśmy dopuścić, aby zapanowały nad nami”.

– Rzeczywistość cyfrowa nie jest oddzielona, ale jest wymiarem naszego jedynego rzeczywistego świata, a najmłodsi, którzy wzrastają w nim, są wystawieni na nowe zagrożenia, a raczej dawne, ale wyrażające się na nowe sposoby – powiedział wysłannik papieski. Dodał, że kultura ochrony nieletnich, którą chcemy szerzyć, winna być na wysokości dzisiejszych problemów. W tym celu wezwał do „wspólnego zaangażowania przedstawicieli różnych obszarów badań naukowych i do czynnego udziału w ochronie nieletnich” w walce z tego rodzaju przestępstwami.

Watykański sekretarz stanu przestrzegł również przed utratą kontroli nad rozwojem technologicznym, w tym także świata cyfrowego, „aby służył on godności nieletnich, czyli ludzkości jutra”. Jego zdaniem na nadużycia te najbardziej narażone są dzieci w krajach najuboższych, gdyż tam właśnie jest najszybszy demograficzny rozwój ludzkości, a rozwój gospodarczy i społeczny pozostaje niewystarczający i nierówny. Głównym problemem, zdaniem kard. Parolina, jest fakt, że rodzice i wychowawcy nie są tam jeszcze przygotowani kulturowo do towarzyszenia i pomagania swym dzieciom we wzrastaniu w tym świecie, a rządy w tych krajach często nie wiedzą, jak je chronić.

Kardynał podkreślił, że „dzieci, których godności chcemy bronić i wspierać, są osobami ludzkimi, których wartość jest jedyna i niepowtarzalna”. – Każde z nich należy traktować poważnie i strzec ich w tym coraz bardziej zdygitalizowanym świecie, aby mogły osiągać swe cele, przeznaczenie i wejście do dorosłego świata – dodał.

Na zakończenie zwrócił uwagę, że w tle tego problemu znajdują się korupcja i wypaczone potrzeby seksualne, kryjące się w umysłach i sercach ludzkich. Siła tych pragnień, według kardynała, „jest cudowna i wielka, pobudza drogę ludzkości, ale może też być zepsuta i zdeprawowana, stając się źródłem nieopisanych cierpień i nadużyć”.

Wesprzyj Więź

Wcześniej, w rozmowie z dziennikarzami kard. Parolin oświadczył, że Stolica Apostolska traktuje „z największym zaangażowaniem, powagą i uwagą” takie „niezwykle bolesne postępowanie” jak szerzenie pornografii dziecięcej. Było to nawiązanie do doniesień ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, że jeden z pracowników nuncjatury apostolskiej w Waszyngtonie ks. Carlo Alberto Capella został oskarżony o posiadanie i rozpowszechnianie tego rodzaju materiałów i jest obecnie przesłuchiwany przez trybunał watykański.

Na otwarcie konferencji w Watykanie przybyli m.in. przewodniczący włoskiego Senatu Pietro Grasso i minister spraw wewnętrznych tego kraju Valeria Fedeli. Spotkanie to potrwa do 6 października, po czym jego uczestników przyjmie papież Franciszek.

Źródło: KAI

Podziel się

1
Wiadomość