Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Facebook, Google i Microsoft na kościelnej konferencji o pedofilii w internecie

Od 3 do 6 października na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie potrwa konferencja na temat pedofilii w internecie „Godność dziecka w świecie cyfrowym”.

W konferencji biorą udział m.in. przedstawiciele takich gigantów internetowych jak Microsoft, Facebook i Google, a także delegaci świata akademickiego, sił porządkowych, organizacji pozarządowych i różnych religii. W piątek w południe wszystkich uczestników – co najmniej 150 osób – przyjmie na audiencji papież Franciszek. Przekazana mu wtedy zostanie deklaracja końcowa konferencji.

Jej organizator, niemiecki jezuita ks. Hans Zollner, kierownik Centre for Child Protection na Uniwersytecie Gregoriańskim i członek Papieskiej Komisji ds Ochrony Małoletnich, uważa, że „wszyscy powinni współpracować na rzecz świata bezpiecznego i na miarę dziecka”, tym bardziej, że „młodzi nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, na jakie się narażają”. Zdaniem ks. Zollnera „potrzebna jest działalność prewencyjna. Ale również karanie tych, którzy rozpowszechniają zdjęcia nieletnich i nie wprowadzają w życie ustaw, które nakazują państwom umowy międzynarodowe”.

Wesprzyj Więź.pl

Przed konferencją były dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi przypomniał, że Kościół „boleśnie przekonał się o istnieniu tego problemu i dlatego wyczulony jest na tę sprawę, a także posiada już pewne doświadczenie na tym polu”. Zwołanie konferencji przez Uniwersytet Gregoriański wynika z przekonania, że „nikt nie jest w stanie w pojedynkę rozwiązać tego problemu, ani rządy, ani policje, ani wychowawcy, ani przedsiębiorcy” – mówił ks. Lombardi.

Wesprzyj Więź

Szacuje się dzieci i dorastająca młodzież stanowią jedną czwartą z 3,2 miliarda osób korzystających z sieci. Całe pokolenie więc wystawione jest na niebezpieczeństwo nadużyć, przemocy w internecie i molestowania.

W otwarciu konferencji we wtorek popołudniu udział wezmą, obok ks. Zollnera, rektor Uniwersytetu Gregoriańskiego ks. Nuno da Silva Gonçalves i generał Towarzystwa Jezusowego ks. Arturo Sosa oraz watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin i włoska minister oświaty Valeria Fedeli.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość