Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Bp Markowski: O sile Kościoła decyduje nasza wiara

Bp Rafał Markowski. Fot. J. Lipka / BP KEP

Głosić Ewangelię można na różnych kontynentach, ale można to również robić tutaj, na ulicach Warszawy – mówił bp Rafał Markowski podczas mszy z okazji Misyjnego Dnia Sióstr Zakonnych.

Misyjny Dnień Sióstr Zakonnych, któremu patronuje św. Teresa z Lisieux, przypada 1 października. W warszawskim kościele Sióstr Wizytek odbyło się z tej okazji spotkanie osób konsekrowanych z Warszawy i okolic. W czasie uroczystej Mszy św. modlono się za misjonarki i całe dzieło misyjne Kościoła. Homilię wygłosił bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

Wskazując na przykład życia św. Teresy od Dzieciątka Jezus, bp Markowski mówił, że droga do świętości wiedzie poprzez „odkrywanie swojej tożsamości dziecka Bożego”. – Krótkie życie tej młodej karmelitanki naznaczone było bólem i głębokim cierpieniem z powodu utraty najbliższych oraz trudności wewnętrznych. Kolejne doświadczenia stawiały św. Teresę wobec wyboru między rozpaczą a coraz większym zaufaniem Bogu. W ten sposób na przestrzeni lat wyrabiała się w niej postawa dziecka Bożego – powiedział biskup, zachęcając jednocześnie osoby konsekrowane do refleksji nad osobistym życiem. – O sile Kościoła i skuteczności ewangelizacji decyduje nasza wiara – podkreślił.

Biskup tłumaczył, że każde uczynione przez człowieka dobro jest nie tylko jego własnym, ale jest ono również dobrem umacniającym „całe Mistyczne Ciało Chrystusa”. Z kolei każdy grzech, zdaniem bpa Markowskiego, je osłabia.

Wesprzyj Więź

Warszawski biskup pomocniczy przypomniał również o powszechnym obowiązku misyjnym chrześcijan. – Misje to jest nasza odpowiedzialność za oblicze Kościoła, za jego siłę oddziaływania, a więc: na ile on rzeczywiści przemawia do świata, na ile on rzeczywiście głosi Ewangelię. Można to czynić na różnych kontynentach, jak czynią to ci, którzy jako misjonarze wyjeżdżają by głosić Dobrą Nowinę, ale również można to robić tutaj, na ulicach Warszawy – zwrócił uwagę bp Markowski.

Od 14 grudnia 1927 roku św. Teresa z Lisieux obok św. Franciszka Kasawerego jest główną patronką misji katolickich.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość