Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Do apelu polskich biskupów przyłączyli się biskupi niemieccy: nie zmarnować pojednania

Przewodniczący episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx. Fot. Universität Salzburg (PR)

„Apelujemy, by traktować sąsiada z należytą wrażliwością” – napisali w czwartek niemieccy biskupi w dokumencie końcowym jesiennej sesji plenarnej episkopatu.

Biskupi oprócz spraw duszpasterskich poruszyli w Fuldzie, przy grobie patrona Niemiec św. Bonifacego, kwestie dobrych stosunków polsko-niemieckich. Przyłączyli się do niedawnego apelu polskich biskupów i również proszą, by nie zmarnować pojednania między narodami.

W dokumencie końcowym sesji plenarnej Konferencji Episkopatu Niemiec napisali, że „szczególnie teraz, kiedy również w Niemczech nacjonalistyczne i antyeuropejskie ideologie cieszą się większym zainteresowaniem, episkopat Niemiec tym bardziej stanowczo wspiera dzieło polsko-niemieckiego pojednania”. Podczas konferencji prasowej przewodniczący episkopatu kard. Reinhard Marx wyraził zaniepokojenie szerzącym się radykalnym prawicowym populizmem w Europie, którego jego zdaniem nie można pogodzić z Ewangelią.

Wesprzyj Więź.pl

Przez cztery dni niemieccy biskupi zajmowali się też między innymi encykliką Laudato si’  i płynącymi z niej konsekwencjami dla ochrony środowiska. Podziękowali za pomoc dla uchodźców, w którą obecnie zaangażowanych jest ponad 100 tys. katolików. Jednym z ważniejszych tematów było przygotowanie do przyszłorocznego synodu o młodzieży. Biskupi wciąż zachęcają do wypełniania internetowej ankiety, która posłuży do przygotowania dokumentów roboczych. Przypominając adhortację apostolską Pawła VI Evangelii nuntiandi, niemieccy biskupi chcą w najbliższej perspektywie intensywniej zająć się głoszeniem Dobrej Nowiny w Niemczech.

Wesprzyj Więź

Pierwsze kroki zostały wykonane podczas samej sesji plenarnej: ponad 40 tys. egzemplarzy Pisma Świętego zostało rozesłanych po wszystkich niemieckich więzieniach.

Sesja plenarna skończyła się uroczyście. Dokładnie w czwartek, 28 września, niemieccy biskupi świętowali 150-lecie konferencji episkopatu.

Źródło: Radio Watykańskie

Podziel się

Wiadomość