Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Prefekt Kongregacji ds. Biskupów broni adhortacji Franciszka „Amoris laetitia”

Papież Franciszek podczas synodu biskupów o rodzinie 25 października 2015 r. Fot. Mazur / catholicnews.org.uk

Adhortacja apostolska „Amoris laetitia” nie oznacza zmiany doktryny czy dyscypliny sakramentu małżeństwa, ale stanowi podejście duszpasterskie, biorące pod uwagę dobro osoby – powiedział powiedział prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet.

Kardynał zabrał głos podczas sesji kanadyjskiego episkopatu w Cornwall w stanie Ontario.

Wesprzyj Więź.pl

Dodał, że wszelkie „interpretacje alarmistyczne”, jakoby dokument ten stanowił zerwanie z tradycją, czy też „permisywne”, pozwalające na przystępowanie do Eucharystii osobom rozwiedzionym, żyjącym w nowych związkach nie są, jego zdaniem, wierne tekstowi i intencjom papieża Franciszka.

Adhortacja apostolska „Amoris laetitia” (całość)

Odnosząc się do kontrowersyjnego rozdziału VIII adhortacji,  w którym zawarty jest przypis, mogący otwierać drogę do sakramentów pokuty i Eucharystii w pewnych przypadkach, kard. Ouellet zaznaczył, że chodzi w nim o wyjątki. Określił ten fragment jako usilne nawoływanie do „nowego nawrócenia duszpasterskiego”, które może dawać pocieszenie osobom cierpiącym.

Wesprzyj Więź

Przyznał, że wielu przyjmuje to podejście z zadowoleniem, inni natomiast postrzegają je jako zagrożenie, „zerwanie z tradycyjną doktryną i dyscypliną” Kościoła katolickiego. Zauważył też, że rozdział VIII stał się „kluczem interpretacyjnym” dokumentu, sprawiając, że ludzie oceniają go „pozytywnie”, albo też jako „dwuznaczny i ryzykowny”.

Kard. Ouellet przypomniał, że zdaniem Franciszka centrum adhortacji stanowią rozdziały IV-V i zachęcił do odczytywania go w całości, aby zrozumieć ograniczenia i obszary wskazań duszpasterskich. – Musimy ponownie odczytać „Amoris laetitia” w duchu nawrócenia duszpasterskiego i otwartości na papieskie nauczanie, aby pomóc kulturom dalekim od wiary w doświadczeniu radości Ewangelii – stwierdził prefekt Kongregacji ds. Biskupów. Dodał, że bez nawrócenia nie można przyjąć „właściwej postawy duszpasterskiej, słuchania, dialogu i miłosierdzia”.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość