Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Cicha noc” triumfuje w Gdyni

„Cicha noc”. Materiały prasowe

W sobotni wieczór poznaliśmy laureatów 42. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Debiutancki film Piotra Domalewskiego otrzymał Złote Lwy – najważniejszą nagrodę konkursu głównego.

Srebrnymi Lwami nagrodzono Joannę Kos-Krauze i zmarłego przed 3 laty Krzysztofa Krauzego za „Ptaki śpiewają w Kigali”.

Wesprzyj Więź.pl

W kategoriach indywidualnych nagrody otrzymali: Agnieszka Holland i Kasia Adamik za reżyserię „Pokotu”, Jagoda Szelc za scenariusz filmu „Wieża. Jasny dzień” (reżyserkę nagrodzono także za najlepszy debiut reżyserski), Dawid Ogrodnik za główną rolę męską w „Cichej nocy”, Jowita Budnik i Eliane Umuhire za główne role kobiece w filmie „Ptaki śpiewają w Kigali”.

Ponadto statuetki odebrali: Lennert Hillege za zdjęcia do filmu „Pomiędzy słowami”, Sandro Di Stefano za muzykę do filmu „Człowiek z magicznym pudełkiem”, Marek Warszewski za scenografię do filmu „Najlepszy”, Mirosław Makowski, Maciej Pawłowski i Jan Schermer za dźwięk w filmie „Pomiędzy słowami”, Katarzyna Leśniak za montaż filmu „Ptaki latają w Kigali”, Janusz Kaleja za charakteryzację do filmu „Pokot”, Agata Culak za kostiumy do filmu „Zgoda”, Kamila Kamińska za profesjonalny debiut aktorski w filmie „Najlepszy”, Magdalena Popławska za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Atak paniki”, Łukasz Simlat za drugoplanową rolę męską w filmie „Amok”.

Podczas Gali w Teatrze Muzycznym Platynowe Lwy, nagrodę przyznaną przez Komitet Organizacyjny Festiwalu za całokształt twórczości, odebrał Jerzy Gruza – reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny.

Nagrodę Publiczności otrzymał Łukasz Palkowski, reżyser filmu „Najlepszy”.

Wesprzyj Więź

W skład jury Festiwalu weszli: Jerzy Antczak – przewodniczący, Robert Bolesto, Agnieszka Grochowska, Andrzej Jakimowski, Włodek Pawlik, Paweł Pawlikowski, Witold Stok, Beata Walentowska, Anna Wunderlich.

42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbywał się w Gdyni od 18 do 23 września.

Źródło: festiwalgdynia.pl

Podziel się

Wiadomość