Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Bp Romuald Kamiński biskupem koadiutorem diecezji warszawsko-praskiej

Bp Romuald Kamiński. Fot. Eliza Bartkiewicz / episkopat.pl

Bp Romuald Kamiński, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej, został 14 września 2017 roku mianowany przez papieża Franciszka biskupem koadiutorem diecezji warszawsko-praskiej.

Urodził się 7 lutego 1955 r. w Janówce w diecezji ełckiej. Jest magistrem teologii, specjalizacja patrologia. Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1981 r. z rąk bp. Jerzego Modzelewskiego.

Wesprzyj Więź.pl

Był wikariuszem w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku, a później administratorem w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W latach 1983-1992 referent w Sekretariacie Prymasa Polski i kapelan Prymasa Józefa Glempa.

Od 1992 r. pełnił funkcję kanclerza Kurii Warszawsko-Praskiej, był też członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej.

8 czerwca 2005 r. Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji ełckiej, przydzielając stolicę tytularną Aguntum. Sakrę biskupią przyjął z rąk abp. Józefa Kowalczyka 23 czerwca 2005 r. w katedrze ełckiej.

W Konferencji Episkopatu Polski bp Romuald Kamiński pełni funkcje: przewodniczącego Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy, członka Rady ds. Rodziny, Rady ds. Dialogu Religijnego oraz Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Wchodzi także w skład Zespołu ds. Kontaktów z Przedstawicielami Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie.

Wesprzyj Więź

Bp Kamiński był też Delegatem KEP ds. Dialogu Katolików i Muzułmanów, a w 2016 roku otrzymał tytuł Człowieka Dialogu przyznawany co dwa lata przez członków Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

Romuald Kamiński został mianowany biskupem koadiutorem diecezji warszawsko-praskiej. Oznacza to, że – zgodnie z kan. 409 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego – z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego przez urzędującego biskupa (w tym wypadku abp Henryka Hosera – 27 listopada br.) biskup koadiutor staje się od razu biskupem diecezji.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość