Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Agnieszka Holland nakręci pierwszy polski serial Netfliksa

Agnieszka Holland. Fot. Materiały Netflix Polska

Ośmioodcinkowa produkcja zaprezentuje alternatywną historię świata, w którym żelazna kurtyna nigdy nie upadła.

Netflix zapowiada powstanie pierwszego serialu oryginalnego w języku polskim. Ośmioodcinkowy sezon wyreżyserują nominowana do Oscara Agnieszka Holland i Kasia Adamik. Całość zostanie sfilmowana w różnych regionach Polski. Światowa premiera w serwisie Netflix planowana jest na 2018 rok.

Wesprzyj Więź.pl

Serial kontynuuje tradycję zimnowojennych thrillerów szpiegowskich i prezentuje alternatywną historię świata, w którym żelazna kurtyna nigdy nie upadła. W 2002 roku, dwadzieścia lat po straszliwym ataku terrorystycznym z 1982 roku, który pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego, student prawa z ideałami i skompromitowany oficer śledczy odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce. Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy.

Wesprzyj Więź

Pomysłodawcą, twórcą i autorem scenariusza serialu jest Joshua Long. Producentami wykonawczymi serialu zostaną Frank Marshall („Jurassic World”, „Jason Bourne”) i Robert Zotnowski („House of Cards”) ze studia produkcyjnego The Kennedy/Marshall Company, a także polski producent Andrzej Besztak oraz Joshua Long, Maciej Musiał i Agnieszka Holland. W przeszłości polska reżyser współpracowała już z serwisem Netflix – wyreżyserowała  kilka odcinków serialu „House of Cards”.

– Bardzo się cieszymy, że będziemy mieli okazję połączyć ogromne doświadczenie zespołu Netfliksa, znakomitych amerykańskich producentów i scenarzysty z polskim talentem i wrażliwością – mówi Holland. – O współpracy z Agnieszką Holland marzyłem od dłuższego czasu – dodaje Marshall. Wiceprezes Netflix Erik Barmack zapowiada ujawnienie więcej szczegółów jeszcze w tym roku.

Źródło: Netflix Polska

Podziel się

Wiadomość